Zprávy


26. ledna 2010

Feminismus

Redaktor: RoV

Aktualita

Školství chce napravit češtinu ve prospěch žen

Mužský rod se v češtině považuje za zástupný. Gramaticky je to správně, z hlediska rovnosti pohlaví ne, i když třeba pod označením „právník“ si většina z nás představí profesionály mužského i ženského rodu. „Že takové vyjadřování může v praxi znevýhodňovat ženy, se u nás až do pozdních 90. let 20. století nevědělo a neřešilo,“

uvádí genderová lingvistka z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Jana Valdrová v příručce Kultura genderově vyváženého vyjadřování.

Publikaci, která je vůbec prvním českým počinem v této oblasti určeným široké veřejnosti, připravilo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. K dispozici je na jeho internetových stránkách.

Místo studenti a studentky se třeba nabízí tvar studující. Web MŠMT je důkazem, že nalézt vhodné alternativy je možné i v dalších případech. Záložku na domovské stránce, která jinde obvykle zve ke vstupu do příslušné sekce novináře, tady nedávno nahradilo neutrální slůvko média.

Další záložky měly dříve stránky ministerstva připravené pro učitele, sportovce nebo vědce. Teď se jmenují neutrálně vyučující, sportující a věda. „Docela jsme se ale při té úpravě nadřeli,“ dodává mluvčí resortu Kateřina Böhmová.

„Ve vztahu ke školám a školské praxi jde o doporučení ministerstva, nikoli o příkaz,“ říká Böhmová. Zároveň ale upozorňuje, že od vydavatelů učebních textů usilujících o schvalovací doložku se dodržování doporučení z publikace propříště bude očekávat.
Léčí jen lékaři?

Z analýzy českých médií, kterou provedla lingvistka Valdrová, skutečně vyplývá, že naši zemi řídí výhradně politici, problémy řeší jen odborníci, nemocné léčí lékaři a přírodu zachraňují ekologové. „Ženských názvů osob mnoho nenajdete,“ říká. A když už, tak označují „klasické“ role a povolání žen: modelka, herečka, zpěvačka, miss nebo něčí přítelkyně.

České společnosti to zatím příliš nevadí, nijak zvlášť dotčena se necítí ani většina žen. Zvlášť ne ty, které dosáhly určitého postavení. Hypotetická MUDr. Alena Nováková nejspíš nebude protestovat proti nápisu Přednosta kliniky na dveřích své těžce vydobyté pracovny.

Jenže už v roce 1990 uložila Evropská komise členským státům vypracovat jazyková doporučení pro nesexistické vyjadřování a uvést je do praxe. Některé zahraniční vysoké školy dokonce snižují známku za eseje, vykazují-li po této stránce nedostatky.

Jednu z obrazových příloh příručky tvoří pozvánka na celostátní shromáždění k MDŽ konané v březnu 2005. Organizátoři a organizátorky použili při oslovení tvar „hostka“. Nelekejte se: česky je to naprosto správně. Kde ale zůstali muži? I když je na shromáždění zřejmě nikdo nezval, co kdyby se některý dostavil v zastoupení... Bylo by tedy korektní, ale také zdlouhavější použít výčet „hostky a hosté“.

Jenže opakovat v zájmu vyváženosti stále dokola označení určité skupiny lidí v mužském i ženském tvaru by zabralo dost času a prostoru navíc. Čeština naštěstí umožňuje tuhle lopotu obejít a nerovnováhu odstranit nebo alespoň zmírnit úspornějšími prostředky.

Petr Kotek, Právo


Zdroj: Novinky.cz 25.1.2010

Přečtení článku: 71009x

Tisknout článek

Průměrná známka článku: 2.7

Pošli článek kamarádovi

Oznámkuj článek (1 - nejlepší): 1 2 3 4 5


Související články

01.06.2010, 09:07   Hostka, chirurgyně. Nová slova z genderové příručky štvou odborníky
09.03.2010, 10:24   Kanadská guvernérka chce změnit hymnu. Kvůli genderu
03.02.2010, 02:11   Rakouská ministryně prosazuje změnu hymny.
28.01.2010, 03:07   Maminek, tatínka, genderová logika
18.01.2010, 10:47   Sexuální harašení? Samé lži, říká úřednice


Diskuse ke článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

 

kvalita VŠ

Autor: abo Muž

Založeno: 26.01.2010, 09:42

Odpovědí: 1

Ta Jihočeská univerzita bude asi stejná "kvalita" jako plzeňská právní fakulta!

Odpovědět na příspěvek

 

Re: kvalita VŠ

Autor: el-bunda Muž

Založeno: 26.01.2010, 10:39

Viděno nezávislým pohledem - je to řvaní jedný šílený feministky, která se chce zviditelnit a našla si téma. K tomu zbuntovala několik dalších gender fanatiček a vytvořili nesmysl. Gender soudružky na ministerstvech jim jdou na ruku, jelikož tyto nesmyslné aktivity jim pomáhají obhájit jejich absurdní gender pozice.

Ona je to taková plíživá kontrarevoluce. Gender katedry chrlí gender fanatičky a ty nemají v privátní sféře žádné uplatnění. Takže vytváří ve státním sektoru teplá místečka pro své zasloužilé soudružky a ty zas musejí vykazovat činnost, aby obhájily užitečnost nesmyslných funkcí.

Hlavním posláním gender fanatiček je šířit hrůzu z mužského pohlaví, vytvářet vzájemnou nevraživost mezi pohlavími. Což pro zapšklé feministy je určitá forma sexuálního ukojení.

Zkrátka a dobře, celý ten gender je pěkný hnus velebnosti :-)

Odpovědět na příspěvek

 

Zajímavé

Autor: Zdeno Muž

Založeno: 26.01.2010, 18:12

Odpovědí: 6

Zajímavé je, že jedna a tatáž feministka na jednom místě doporučuje rozlišování mužských a ženských tvarů (v názvech profesí) a na druhém místě toto rozlišování kritizuje (přechýlená příjmení, viz http://www.sociologickeut
erky.fsv.cuni.cz/vecer.ph
p?id=29).

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Zajímavé

Autor: abo Muž

Založeno: 26.01.2010, 20:21

To je klasika: žena nikdy neví co chce a.....
Proto stojí za seriozní zvážení opětovné zrušení jejich volebního práva a tedy možnosti nepředvídatelně a ad hoc (podle toho, co se jí zdá, že momentálně chce) ovlivňovat veřejné dění a tím i soukromý život občanů (viz totální rozvrat rodin feministickým opatrovnickým systémem).

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Zajímavé

Autor: Zdeno Muž

Založeno: 26.01.2010, 21:26

No, podle mě to je projev toho, že feminismus je myšlenkově vyprázdněná ideologie, snad ještě víc než např. komunismus, a že jeho představitelům (just tam dám generické maskulinum!) je jedno, zda prosazují rozlišování rodů nebo naopak jejich stírání. To nesouvisí s pohlavím, ale se sklony člověka usápnout moc. Předkládat veřejnosti tvrzení A a zároveň tvrzení non-A, obojí jakože vědecky podložené, to je myslím velice jasná ukázka, jak feministky testují, co jim společnost bude tolerovat, a jak si budují postavení autorit ve věcech rozhodování o kdečem, zde konkrétně o podobě jazyka. Akorát to samozřejmě nemá nic společného s lingvistikou, s vědou obecně, s poznáním, s osvobozováním od stereotypů nebo nedejbože s nějakou pravdou.

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Zajímavé

Autor: JirkaF Muž

Založeno: 27.01.2010, 09:03

Když tak občas čtu takové slinty, tak se také divím, že ženy to volební právo mají. Naštěstí se pod takovými exkrementy objevují i názory žen, které tuto reputaci napravují svými rozumnými názory.

Napadlo mne, že volební právo ženy dostaly proto, aby se do volení dostala nějaká nahodilost a ovlivnitelnost masy emocemi. A tím možnost zvrátit volební výsledek i v prospěch kandidáta, který podle čistě faktů, činů a "kvalit" by jinak neuspěl.

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Re: Zajímavé

Autor: abo Muž

Založeno: 27.01.2010, 10:36

Přesně tak, navíc ženy nikdy nenesou do všech důsledků "svá rozhodnutí"(jsou zpravidla jen zneužity k prosazení nesmyslných a hlavně totalitních praktik), zpravidla to skončí demagogií typu: vždyť jsme nevinné ženy (přestože jsou v mnoha případech tím hlavním viníkem - v historie existuje nespočet takových příkladů), a následně zapracují mužské historické ochranářské geny. Proto volební(rozhodavací) právo ženám v žádném případě nepatří.
P.S.: tím netvrdím že mezi ženami nejsou pozitivní výjimky, stejně tak že všichni muži jsou ideální, ale jde o masu, většinu.

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Zajímavé

Autor: JirkaF Muž

Založeno: 27.01.2010, 17:40

Ano, to je přesně to co jsem měl kdysi na mysli, že kdyby si ženy nakonec vyřvaly rovnoprávnost (čti svobody a výhody) s rovnopovinností (čti nesení všech důsledků) (po té ale neřvou) tak by se z toho po...ly. Tedy až na ty vyjímky.

Já bych volební právo upravil. Ženám bych jej nebral, to si myslím je už gin z láhve vypuštěný. Spíše bych si pohrál s nastavením váhy hlasů. Aby manželé měli větší váhu hlasu než singles, aby manželé s dětmi měli větší váhu hlasu než bezdětní, atd. Také bych volební právo odepřel recidivistům či pachatelům úmyslných trestných činů, ale ne 3x a dost, ale po druhé v báni = hlas takového již nepotřebuji.

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Zajímavé

Autor: Jana Žena

Založeno: 27.01.2010, 19:58

Taky jsem si všimla té nedůslednosti ohledně rozlišování mužského a ženského rodu. Někde to autorky vyžadují, jinde jim to vadí.
A naprosto kouzelný byl "předslov", jestli jste to četli. Čekala jsem na konci aspoň "domluvu", ale nedočkala jsem se.
Obsah je prapodivný, ale ani forma podle mě neodpovídá.

Asi autorkám navrhnu, aby v rámci snahy o maximální politickou korektnost zavrhly všechna maskulina a feminina a začaly razit jen neutra.
Takové učitele (podle vzoru kuře, protože se podobá slovu tele), doktoře podle vzoru moře, piloto podle vzoru město - a budou mít po problému.

Odpovědět na příspěvek

 

Má to někdo starosti

Autor: toska Muž

Založeno: 27.01.2010, 10:13

Odpovědí: 0

Svým způsobem je dobře, že žijeme ve společnosti, kdy někteří jedinci roupama již nevědí, co by dělali... Je to lepší než řešit, co jíst či pít, jak praví klasika: lepší jak bolavá pata...
Škoda, že místo maření času vymýšlením a následně řešením ptákovin, jim unikají důležitější věci, které by mohly pomoci napravovat. Pokud tak činí ve svém (čase, místě...) a za svoje peníze, je mi to dost jedno. Pokud tak činí za peníze daňových poplatníků, již mi to dost vadí. Jediná možná změna stavu je možná přes volby. Neřešil bych volební právo žen, protože volební právo má po 18 letech stejně každý, ať hlupák, nevzdělanec, opilec, senilní stařec, poblouzněný idealista, příživník (lze dle libosti pokračovat dlouho) nebo odpovědný občan. Takže mnohem vhodnější se mi jeví, působit na volební kandidáty, aby řádně zaměstnali státní zaměstnance na všech úřadech, aby jednak správa státu byla efektivní a hned pak požadovat, aby ti státní zaměstnanci začali napravovat deformované resorty jako je soudnictví, školství... A začali třeba od opatrovnického soudnictví, když rovnoprávnost, tak především v této naprosto nefunkční výhradně soudkyněmi a sockami ovládané mašinérii. Pak ať někdo utrácí za novodobé nosočistopleny, když mu to přijde rozumné... Nevím, jak kdo, já již výše uvedené požadavky na volební strany vznáším. A v čele volebních stran jsou převážně muži (s Bobošíkovou a Wolfovou čas neztrácím...), měli by být schopni tento problém vnímat... Takže s chutí do práce...
Zdravím, toska.

Odpovědět na příspěvek

 

Ministerstva mají snižovat úřednické stavy

Autor: Kolemjdoucí Muž

Založeno: 27.01.2010, 11:37

Odpovědí: 1

a tak holt feministická němčinářka z regionální unyverzyty* dohodila svým kámoškám na ministerstvu školství práci - teď budou ukazovat, že jsou potřebné a musí psát pokyny a kontrolovat jejich dodržování, protože "odborná" "veřejnost" si toho žádá.

* Nejde o chyby. Jsem toho názoru, že universita se má psát se "s". Když už si ale ministerstvo školství (ano, to samé ministerstvo školství) prosadilo do university "z", tak by se i ostatní písmenka měla psát foneticky a jóty jev tom slově nutno nahradit ypsilony. Tedy buď universita, nebo unyverzyta. A ještě by to mělo ministertvo školství dát do nějakého genderově neutrálního tvaru, protože ten ženský rod je příliš sexistický.

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Ministerstva mají snižovat úřednické stavy

Autor: Modry Klokan Muž

Založeno: 27.01.2010, 12:17

Je to sranda. Dvacet let se tady naplano debatuje o rozvoji vědy, vzdělávání, školství. A jako výsledek tu máme šíleného transgendera Pepu Valdru placeného ze státního rozpočtu. Proč mu/jí nedají výpověď? Je krize, musíme šetřit. Nebo že by kolegyňové byli jěště větší magoři?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola: 

Opište znaky z obrázku do spodního pole:

 

 


ROVNOPRÁVNOST.cz je kolektivni tvooený, nezávislý, svobodný, názorový web. Jeho posláním je komentovat a zviditeloovat spoleeenské problémy týkající se mužu. Stránky vznikly za úeelem osvity a dokumentace. Cílem je umožnit všem publikovat svobodné názory formou elánku nebo diskuzních poíspivku. Stránky dávají svobodný prostor i kontroverzním názorum a tabuizovaným tématum, o kterých se veoejni nemluví nebo se bojí mluvit. Nesnaží se nikomu vnucovat cizí názor a nechávají na každém, aby si vytvooil svuj vlastní.

Copyright © 2007 Rovnopravnost.cz                Tvorba www - Web & Media a.s.