Zprávy


28. ledna 2010

Feminismus

Redaktor: VaS

Aktualita

Maminek, tatínka, genderová logika

Žil jsem v představě, že eskapády Michaela Kocába ve Strakově akademii může těžko něco překonat. Ale tým náměstkyně Kláry Laurenčíkové, jenž sestavil pamflet pojednávající o genderově korektním jazyce, přebil i jeho příručku proti homofobii.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nás na začátku tohoto týdne obšťastnilo příručkou „Kultura genderově vyváženého vyjadřování“.

Žil jsem v představě, že eskapády Michaela Kocába ve Strakově akademii může těžko něco překonat. Ale tým náměstkyně Kláry Laurenčíkové, jenž sestavil pamflet pojednávající o genderově korektním jazyce, přebil i jeho příručku proti homofobii. Neměl bych to MŠMT příliš za zlé, je to už dvacet let, co bylo členským státům Evropskou komisí doporučeno, aby směrnici pro tvorbu lingvistických kotrmelců vytvořily a uvedly do praxe. Skoro by se chtělo říci, že jsme pozadu. Škoda jen, že musíme „Západ-náš vzor“ (s ním kamkoliv, a hlavně „na věčné časy“) poslušně kopírovat zcela ve všem.

Politická teorie zná koncept „reference country“. Lze poměrně přesně změřit, za jak dlouho bude v naší zemi přijat zákon dříve schválený v jiném státě stejného civilizačního okruhu. Když byla v Holandsku zřízena institutuce registrovaného partnerství, dalo se s mírnou odchylkou spočítat, kdy k tomu dojde i u nás. Stejně jako legalizace lehkých drog. A nyní prosazování genderově korektní mluvy. Takže až v Holandsku uzákoní povinný odstřel postproduktivních důchodců, budeme vědět, do jakého termínu si sbalit kufry a přesunout se někam dál…

Genderového šílenství jsme se nicméně konečně dočkali. Zvláštní je, že kromě hrstky ženštin v kalhotách a sestřihem na ježka nikdo nejásá. Ostatně, někomu to může být ukradené, za co se od nás vybrané peníze vyhazují. Když tu máme tu ekonomickou krizi, když silničáři nemají na posypovou sůl, když Rath nemá na proplácení zdravotnických poplatků, když Bém nemá na Opencard a olympiádu, aspoň máme na MŠMT třicetiletou náměstkyni, která si se svým profi teamem hraje na Jungmanny a Dobrovské a s tužkou v puse, či prstem na klávesnici, vymýšlí newspeakové novotvary, nad nimiž se Skácel, Reynek či Seifert v hrobě přehazují.

Ale opět, mějme pochopení, když nám stoupá ta nezaměstnanost, kdo by si své práce nevážil a nesnažil se vzbudit dojem úderného pracovníka? Státní správa sic je známa jako príma schovávačka, kde se i za pikolou může stát a výpověď nikdy nikoho nenajde, ale trocha aktivity nikdy nezaškodí. Pro povýšení je možná přeci jenom zapotřebí více, než být dobrou drbnou u kávy. A když nám za to ještě pár hyperaktivních feministek zatleská, proč něco inovativního nevyplodit?

Ostatně, takový genderový slovník může být znamenitá věc. Představme si tu hrůzu, kdybychom nevěděli, jestli v kokpitu našeho letadla sedí pilot, či pilotka! Děsivá představa. Raději si to přečíst na letence, abychom se rozhodli, zdali nastoupíme. Nebo kdybychom v ordinaci nevěděli, zdali před námi stojí chirurg, nebo chiruržka. Musíme si to předem exaktně přečíst na dveřích, abychom se rozhodli, zdali se necháme vyšetřit. Možná by ale stačilo, kdybychom na sobě nosili nějakou pohlavní rozpoznávací značku. Židé také nosili žluté hvězdy, aby si je rasoví čističi mohli lépe vyhmátnout. Však ono dnes už je to vizuální rozlišení leckdy složitější. Byli jste v poslední době nakupovat? To aby se muž opakovaně ujišťoval, že je skutečně v pánském oddělení. Nejenže je problematické rozeznat, jaký oděv je dámský a jaký pánský, ale v obou odděleních se promenádují, a pro sebe vybírají, obě pohlaví. Tolik má nedávná a poněkud traumatizující zkušenost…

Ženská emancipace se poněkud vymkla z rukou. Takhle to John Stuart Mill bezpochyby nemyslel, když horoval za volební právo pro něžné pohlaví. Ženy již mohou bez problémů pracovat, volit a být voleny, učit se a vyučovat, vstupovat kam chtějí, nechodit kam nechtějí… S radostí bych se hned poklonil té, která by konečně svěsila prapor a vyhlásila, že je doemancipováno. Protože čeho jsme svědky, už jde nad rámec normálnosti a blíží se hranici šílenosti. Pokud už ji nepokořilo. Když Fukuyama vyhlásil konec idejí, těžko mohl tušit, že totalitární pojetí rovnosti, pohrobek socialismu přežívající ve formě zombie, na sebe vezme podobu tak děsivé formy, jako je feminismus.

Nový jazyk se ovšem učit nehodlám. Nebudu sledovat Superwomanku, jíst nůžkou, vítat hostky ani psát perkou. Křesťané nezačnou věřit v Bohyni ani Ježíšku Kristku. Muslimové nezačnou věřit v Allážku a vzývat Mohammedku. A já nebudu rezignovat na rody. Odmítám titulovat babičku a dědu „můj drahý prarodiči“. Ať mě za to klidně zavřou.

Mimochodem, můj Word mi superwomanku, hostku i nůžku podtrhává červenou vlnkou. A dokonce i termín gender je pro něj neznámý. Asi je načase jej zažalovat. Nebo ji?

Autor: Tomáš Váňa


Zdroj: tomasvana.blog.iDNES.cz 26.1.2010

Přečtení článku: 48369x

Tisknout článek

Průměrná známka článku: 2.7

Pošli článek kamarádovi

Oznámkuj článek (1 - nejlepší): 1 2 3 4 5


Související články

01.06.2010, 09:07   Hostka, chirurgyně. Nová slova z genderové příručky štvou odborníky
09.03.2010, 10:24   Kanadská guvernérka chce změnit hymnu. Kvůli genderu
03.02.2010, 02:11   Rakouská ministryně prosazuje změnu hymny.
26.01.2010, 13:43   Školství chce napravit češtinu ve prospěch žen
18.01.2010, 10:47   Sexuální harašení? Samé lži, říká úřednice


Diskuse ke článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

 

Porad v tom nemam jasno

Autor: Sid Muž

Založeno: 28.01.2010, 00:23

Odpovědí: 1

Špatné vlastnosti byly skoro vždy vázany na mužský rod (zloděj, lupič, vrah,...). Nu dobrá, pokusím se zvyknout si na lupičku (i když se bojím, že puberťáci odstraní "lu"). Vražedkyni také přijmu, ale pořád mi tu překáží ten viník. Nenapadá mě nic jiného než VINICE.

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Porad v tom nemam jasno

Autor: el-bunda Muž

Založeno: 28.01.2010, 09:59

No když jsme u těch špatných vlastností, tak si budeme muset zvyknout také na slova:
mrch
potvor

J
á bych to zjednodušil. Stačilo by uzákonit, že každé slovo má dva rody a lze ho používat v obou rodech.
Např. slovo sluha prošlo tímto vývojem. Na začátku to bylo slovo pouze ženského rodu a používalo se v ženském rodě i když se mluvilo k muži. "Sluha šla jsem, podala mi to".Časem se hrany obrousily a používá se pouze v mužském rodě.

Možná by bylo pragmatické vzhledem k tomu, že máme 3 rody zavést univerzální použití. Mohlo by se stát, že časem by si nějaké ochránkyně práv mohly vzpomenout, že střední rod je diskriminovaný a byl by prostor pro zavádění dalších nesmyslů.

Odpovědět na příspěvek

 

Smrt sexismu

Autor: Modrý Klokan Muž

Založeno: 28.01.2010, 11:04

Odpovědí: 0

A co třeba jméno místního trolla Tery. Má to nepřípustnou koncovku -y-. To je vlastně horší než -ová. Mělo by se tomu říkat Ter. Nebo Teryho textový robot.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola: 

Opište znaky z obrázku do spodního pole:

 

 


ROVNOPRÁVNOST.cz je kolektivni tvooený, nezávislý, svobodný, názorový web. Jeho posláním je komentovat a zviditeloovat spoleeenské problémy týkající se mužu. Stránky vznikly za úeelem osvity a dokumentace. Cílem je umožnit všem publikovat svobodné názory formou elánku nebo diskuzních poíspivku. Stránky dávají svobodný prostor i kontroverzním názorum a tabuizovaným tématum, o kterých se veoejni nemluví nebo se bojí mluvit. Nesnaží se nikomu vnucovat cizí názor a nechávají na každém, aby si vytvooil svuj vlastní.

Copyright © 2007 Rovnopravnost.cz                Tvorba www - Web & Media a.s.