Zprávy


16. prosince 2008

Feminismus

Redaktor: PeP

Aktualita

Jaký smysl má revoluce, nemůžeme-li tančit?

Na serveru Ta-gita jsem se dočetl, že některým feministkám dochází dech. Dělají záslužnou diverzní činnost a společnost to nechápe a nechce je ocenit. Samozvané spasitelky ženského pohlaví se diví, že když celý život zasvětí revolucionářským idejím, že nemají nastřádáno na důchod. Možná by to chtělo někdy udělat revizi aktivit. Zeptat se také lidí kolem sebe, zda-li stojí o to jejich feministické štvaní. Bojím se toho, že by velká řada soudružek nemusela pohled do tváře reality ustát.

Kompletní znění článku:

Minulý měsíc proběhlo 11. fórum mezinárodní organizace AWID, která se zabývá právy žen v kontextu rozvoje. gitA přináší přehled jeho zajímavých výsledků a diskusí. Co vzešlo z AWID Fóra?

AWID (The Association for Womens Rights in Development) je organizací, která „usiluje o to, aby se jednotlivcům, organizacím a hnutím, která prosazují práva žen, dostávalo víc hlasu, autority a vlivu v mezinárodním měřítku, aby byla práva žen efektivně zlepšena.“

Na fóra této organizace se sjíždějí aktivistky z celého světa a akce není zamýšlená jen jako konference a místo k setkávání, ale také jako výzva k akci. Letošní 11. fórum se konalo v Kapském městě, v Jihoafrické republice a gitA přináší překlad stručné závěrečné zprávy, kterou sepsala Kathambi Kojoti. "Letošní AWID Forum za ženská práva a rozvoj překonalo všechny rekordy. Poprvé musely organizátorky odmítnout řadu lidí pro nedostatek míst. To je důkazem, jak moc si všichni, kdo prosazují ženská práva, cení takové platformy."

Tématem letošního fa byla "Síla hnutí" (The Power of Movements pozn. překl.). Shromáždění bylo příležitostí diskutovat rozličné kontexty, v nichž různé organizace a hnutí působí, ale též k otevírání nových témat, neboť v takovém prostředí se zrozují nové nápady. Vždyť to bylo také fórum z roku 2005 v Bangkoku, kde byl stvořen vysoce inovativní slovník sexuální práce "Bad Girls", který přinesl nové úhly pohledu a zpochybnění mnohých zajetých předpokladů. Jak Sande Smith říká ve svém blogu pro Global Fund for Women, AWID fóra jsou příležitostí "sdílet, co je v našich hlavách a srdcích, i když jsou tyto pocity třeba jen v počátcích".

Jedním z témat, které si vydobylo své prominentní místo ve feministických debatách, je téma, které bylo původně odsunuto do debat v přestávkách na kávu, nebo neforemních emailových diskuzí, které si aktivistky mezi sebou vyměňovaly, a tím je otázka výdrže aktivistek prosazujících ženská práva. Čelí všem různým formám potíží, od syndromu vyhoření, přes psychózu, až po úmrtí (to vše bez nároku na pojištění nebo penzi), ale o problémech nemluví, ani tyto problémy systematicky nezaznamenávají za účelem jejich lepšího řešení. African Feminist Charter (úplný název zní of Feminist Principles for African Feminists, pozn. překl.) zdůrazňuje, jak je důležité o sebe pečovat. Na letošním fóru téma péče o sebe konečně vyplulo na povrch. Urgent Action Fund na trh uvedl knihu "What is the point of revolution if we can not dance?" (Jaký smysl má revoluce, nemůžeme-li tančit?, pozn. překl.), která zkoumá mentální, emocionální, fyzickou a finanční prosperitu feministek, zatímco CREA (Creating Resources for Empowerment in Action, pozn. překl.), organizace s indickým zázemím, vydala manuál o péči o sebe a sebeobraně, zaměřený na obhájkyně ženských práv.

Na letošním fóru se také zvýšilo zastoupení mladých žen, a to jak početně, tak z hlediska prostoru, který se jim dostalo v programu. Každý den fóra se odehrávala Schůze mladých žen. V období před fórem byla v rámci AWID programu Young Feminist Activism uspořádána komise tvořená z mladých žen, která se starala o strategické angažování mladých žen ve fóru. Komise rozdávala zářivě fuchsiové šály, podle nichž se poznávaly ženy zapojené do schůzí, nebo ženy, které se chtěly dozvědět více o tématech, jimiž se mladé feministky zabývají. Manažerkou programu Young Feminist Activism je Sanushka Mudaliar. Na jednom ze zasedání vyzvala starší feministky, aby nezvaly své mladší kolegyně pouze do již existujících prostředí, ale aby se samy odvážily vstoupit mezi mladší feministky. Schůze mladých feministek byla sama takovou příležitostí, když poslední den fóra uspořádala shromáždění věnované mezigeneračním debatám. Bohužel se jej zúčastnilo pouze sedm žen starších čtyřiceti let, a to přesto, že bylo rozdáno 700 šál. I tak byla ale přítomnost a vliv mladých žen na fóru znát a mladý feministický aktivismus byl posunut o stupeň výš vytvořením Fondu mladých feministek (Young Feminist Fund, pozn. překl.).

Kapské město a hnutí jihoafrických žen vlídně hostilo obhájkyně ženských práv a aktivistky ze všech koutů světa. Proto bylo více než vhodné, aby hostující sestry projevily podporu místním ženským hnutím. V solidaritě s jihoafrickými kolegyněmi se druhý den konference účastnice z různých zemí světa zúčastnily pochodu proti násilí na ženách v JAR. Demonstrantky pochodovaly z místa konání fóra do západní části Kapského města, aby předaly petici legislativnímu sboru. Fórum bylo také - slovy AWID členky Srilatha Batliwala – inkubátorem pro vznik možné nové ženské politické strany, která by v JAR poskytla alternativu k převažující patriarchální politické kultuře v zemi.

Jednou z dalších výzev se stalo vyrovnání sil mezi donory a příjemkyně grantů. Debaty mezi donory a "pěšačkami" ženských hnutí byly prohloubeny a byly představeny výsledky posledního výzkumu AWID iniciativy "Where is the Money" (Kde jsou peníze, pozn. překl.). Téma transformace hnutí do neziskových organizací bylo jednou z dalších výzev, která byla diskutována.

Aktivismus skrze sport, umění a kulturu představoval význačnou alternativu k tradičním způsobům organizování. Účastnice fóra měly příležitost účastnit se tanečních lekcí, zhlédnout divadelní hru Reclaiming the "P" Word, podobnou Vagina Monologům. Další zajímavým představením bylo The Labyrinth of Butterflies.

Srilatha uzavřela fórum poukazem na některé z nejzajímavějších nápadů, které byly vzneseny během čtyř dnů trvání celého shromáždění. Její výzva účastnicím, aby se podílely na "dalším velkému vzestupu feminismu“ našla odezvu u mnoha žen, které se po fóru cítily znovu nabité energií. V tomto kontextu není tak těžké doufat v obnovu ženského aktivismu v nadcházejících týdnech, měsících a letech."

Autorka Tereza Hendlová

Původní text:

AWID: The 11th AWID Forum: A broad overview

http://www.awid.org/eng/Issues-and-Analysis/Issues-and-Analysis/The-11th-AWID-Forum-A-broad-overview

Více o průběhu fóra: http://awid.org/eng/Forum-08


Zdroj: Ta-gita 15.12.2008

Přečtení článku: 36784x

Tisknout článek

Průměrná známka článku: 2.7

Pošli článek kamarádovi

Oznámkuj článek (1 - nejlepší): 1 2 3 4 5


Související články

31.12.2014, 14:56   Dívky (15) umlátily dva psy kladivem
09.03.2011, 23:16   Ženy brání pokroku a jsou prostitutky, vyslechla si feministka
11.01.2011, 22:44   Ženy a radikální hnutí žen v České republice (úvod)
09.04.2010, 23:10   Jak studovat na umělkyni?
08.04.2010, 12:00   Feministky popírají ženství!


Diskuse ke článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

 

re článek

Autor: Tonda Muž

Založeno: 17.12.2008, 16:38

Odpovědí: 0

Ale, ale, kdepak je naše feministická svazácká úderka, že by pekly cukroví?
Ale tak se přece feministky nenechají ponížit, ještě by je něm mohl nějaký znásilňovač znehodnotit sežráním (to cukroví samozřejmě, místní Eulálie asi zrovna k sežrání nebudou).
Je to jednoduché a svědčí to o jejich organizovaném postupu. Když se tu objeví nějaký obzvlášť zavánějící výpotek femducha, jsou raději zticha, aby zbytečně nedělaly kolem něj vlny. Jinak by stačilo změnit pár slov a mohla by to být hlavní zpráva Rudého práva o zasedání tzv. orgánu. O ten šlo zřejmě i v tomo případě.

Odpovědět na příspěvek

 

Ale to je přeci normálka.

Autor: k. Muž

Založeno: 17.12.2008, 22:31

Odpovědí: 1

Profesionální soudruzi/soudružky byli, jsou a budou, určitý typ lidí má "boj za správnou věc" v krvi. A je úplně jedno, za jaký -ismus vlastně bojují. Podstatou je ta touha dělat svět lepším, všechny možné -ismy nejsou příčinou, ale až důsledkem tohoto druhu vlastního pošramoceného ega a touhy něco si dokázat. Ostatně, do téhle skupiny patřili i Jan Hus či Jana z Arku. Jediný rozdíl je, že dnes je řádově víc lidí a úměrně tomu je i víc bláznů. Na absolutní čísla je pak chytrých lidí na ty cvoky/cvokyně zoufale málo.

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Ale to není normálka!

Autor: zbynek Muž

Založeno: 09.01.2009, 21:44

Otec Patera je opět kriminalizován tzv. "poškozenými" soudkyněmi z´ústeckého soudu, vedených jeho předsedkyní Studenou eLenorou(?). Kolik našich dětí takové "poškozené" skutečně poškodily se nedozvíme... Přestzo je z jejich výpovědí před soudem zřejmé, že na měly takový nepořádek, že ani nenašly spis s odůvodněním, že jich měla v kanceláři 400(!) Slovy čtyřista(!) Soudila prý 40 let. Panečk, to musel být nepořádek na takovém zařízení! Nenazval bych ho bordelem, protože některá taková prý fungují docela dopbře, tak abych neurazil. Jenom si kladu otázku, když nenašly ani spis otce Patery, do kterého chodily co chvíli, jak k takové soudní službě přišly děti ostatních. Vskutku ostudné soudkyně, pod úděsným vedením nedostačivou předsedkyní!

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola: 

Opište znaky z obrázku do spodního pole:

 

 


ROVNOPRÁVNOST.cz je kolektivni tvooený, nezávislý, svobodný, názorový web. Jeho posláním je komentovat a zviditeloovat spoleeenské problémy týkající se mužu. Stránky vznikly za úeelem osvity a dokumentace. Cílem je umožnit všem publikovat svobodné názory formou elánku nebo diskuzních poíspivku. Stránky dávají svobodný prostor i kontroverzním názorum a tabuizovaným tématum, o kterých se veoejni nemluví nebo se bojí mluvit. Nesnaží se nikomu vnucovat cizí názor a nechávají na každém, aby si vytvooil svuj vlastní.

Copyright © 2007 Rovnopravnost.cz                Tvorba www - Web & Media a.s.