Zprávy


19. dubna 2015

Žena & Muž

Redaktor: ld

Aktualita

Česko má největší počet učitelek

Studie potvrzuje z českého prostředí známý fenomén feminizace školství

Slovenští a litevští učitelé patří mezi ty s nejnižšími platy; nejlépe placeni jsou kantoři v Turecku a Německu. Vyplývá to z publikace evropské informační sítě Eurydice nazvané Klíčové údaje o učitelkách a ředitelkách škol v Evropě.

Studie mapuje současný stav a roli učitelů ve dvaatřiceti zemích (kromě členských zemí EU byla do studie zahrnuta i data z Turecka, Norska a Islandu).

Nejméně berou Rumuni a Slováci

Jedním z okruhů sledovaných dat jsou i výše učitelských platů. Obecně lze říci, že mzdy ve všech sledovaných zemích jsou nižší na prvním stupni a postupně se zvyšují na druhém. Studie poměřuje výši platu vzhledem k HDP na obyvatele dané země.

Základní hrubé platy jsou nejnižší na Slovensku, v Rumunsku, Lotyšsku a Litvě, kde je základní mzda dokonce nižší než polovina HDP. Nejlépe jsou na tom v Turecku, tamní učitelé si na základním stupni přijdou dokonce na 150 % HDP, následuje Německo (141 %) a Španělsko (133 %).

Maximální výše platů českých učitelů je sice dvojnásobná než mzdy nastupujících aspirantů na kantorské povolání, ale ani tato horní platová třída, – které český učitel dosáhne až po třiceti letech praxe – nepřekročí výši HDP na obyvatele České republiky.

Ženy jsou výrazně v převaze

Studie rovněž potvrzuje i z českého prostředí známý fenomén feminizace školství, což je problém napříč všemi evropskými zeměmi. Obecné pravidlo „čím mladší děti, tím vyšší podíl žen“ je tu s většími, tu s menšími výkyvy zcela naplňován.

Genderová nerovnováha je nejvyšší na prvním stupni (95 % žen v učitelském sboru má spolu s Českou republikou například i Itálie). Naopak v Turecku je poměr žen a mužů téměř vyrovnán, muži „prohrávají“ o pouhá dvě procenta.

Učitelské sbory stárnou

Evropští učitelé oproti jiným povoláním nepřesluhují a odcházejí do důchodu, jakmile se jim naskytne první příležitost. Stárnutí populace se nicméně projevuje i v učitelském povolání, více než polovina všech učitelů je starší padesáti let, a to v plné třetině všech sledovaných zemí. Naopak mladí učitelé do třiceti let jsou aktuálně „nedostatkové zboží“.

Spojení obou faktorů (stárnutí učitelských sborů a omezený příliv mladých) je jedním z hlavních problémů současného školství. Řešení je jasné: větší počet motivačních programů pro nové učitele, kteří často opouštějí kantorské povolání již v raném stadiu své kariéry, a odcházejí pracovat do jiných oborů.

Podpora začínajícím učitelům

S výjimkou Francie, Španělska, Řecka a Kypru nemají učitelské posty status definitivy. Pokud se ale – zejména pro nastupující učitele – nevytvoří vhodný motivační systém, mladých odcházejících učitelů bude stále více.

Jednou z možností, jak si nastupující generaci učitelů udržet, je tzv. mentoring – starší učitel s mnohaletou zkušeností zaučuje, sleduje a pomáhá mladému kolegovi. Státem řízené programy uvádění do praxe existují v řadě evropských zemí. Česká republika mezi ně nepatří, individuální podpora nových členů učitelského sboru je však nepsaným pravidlem téměř na všech školách.


Zdroj: novinky.cz

Přečtení článku: 66465x

Tisknout článek

Průměrná známka článku: 2.7

Pošli článek kamarádovi

Oznámkuj článek (1 - nejlepší): 1 2 3 4 5


Související články

20.05.2017, 15:44   Žen v podnikání přibývá výrazně víc než mužů
03.05.2017, 18:53   Matka hodila kojence do vroucí vody. Zatmělo se mi, řekla soudu
23.04.2017, 11:42   Je lepší být žena?
21.03.2017, 11:32   Děti jedly omítku. Za týrání dětí dostala žena nakonec podmínku
13.03.2017, 14:14   Rus (66) doplatil na lásku k brněnským tanečnicím. Udaly jej za znásilnění


Diskuse ke článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

 

Přílišná feminizace

Autor: MP Muž

Založeno: 19.04.2015, 10:13

Odpovědí: 0

A učitelky často nadržují dívkám ...

http://rovnopravnost.
cz/doporucujeme/na-stredn
ich-skolach-se-znamkuje-n
espravedlive,-divky-maji-
vyhody-1892/

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola: 

Opište znaky z obrázku do spodního pole:

 

 


ROVNOPRÁVNOST.cz je kolektivni tvooený, nezávislý, svobodný, názorový web. Jeho posláním je komentovat a zviditeloovat spoleeenské problémy týkající se mužu. Stránky vznikly za úeelem osvity a dokumentace. Cílem je umožnit všem publikovat svobodné názory formou elánku nebo diskuzních poíspivku. Stránky dávají svobodný prostor i kontroverzním názorum a tabuizovaným tématum, o kterých se veoejni nemluví nebo se bojí mluvit. Nesnaží se nikomu vnucovat cizí názor a nechávají na každém, aby si vytvooil svuj vlastní.

Copyright © 2007 Rovnopravnost.cz                Tvorba www - Web & Media a.s.