Zprávy


27. dubna 2014

Feminismus

Redaktor: ld

Aktualita

Vyzbrojování povede žena, Stropnický uvedl do úřadu Jitku Nalevajkovou

Národní úřad pro vyzbrojování povede právnička Jitka Nalevajková. Dosud působila jako ředitelka odboru logistiky a zahraniční pomoci, v posledním roce a půl měla na starosti pořizování výstroje. Připustila, že úřad dříve chyboval, za prioritu označila zjednodušení a zprůhlednění procesu armádních nákupů.

Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) je úkolem úřadu vysoutěžit pro armádu takovou výstroj a výzbroj, kterou potřebuje a kterou si zaslouží. "Mně nejde až tolik o nějakou úžasnou rychlost, ale o důkladnost," řekl Stropnický na tiskové konferenci.

Ministerstvo obrany zároveň obnovilo pozici zástupce ředitele úřadu. Stal se jím Tomáš Dvořáček, který strávil 37 let jako voják z povolání a naposledy působil jako vojenský přidělenec ve Švédsku.

Dosavadní ředitelka odboru logistiky a zahraniční pomoci na ministerstvu obrany Nalevajková uvedla, že pravidla pro akvizice jsou nyní nastavena přísně, ale jednoznačně a transparentně. Ráda by zjednodušila celý proces nákupů vojenské výzbroje a výstroje. Chce také navázat a dále zefektivnit mezinárodní spolupráci v oblasti vyzbrojování.

"Národní úřad pro vyzbrojování znám včetně jeho silných i slabých stránek, byly zde učiněny pozitivní kroky, ale řada věcí nebyla dotažena do konce, řadu věcí si 'neseme' z předešlé doby," připustila Nalevajková. Slíbila férové a otevřené zacházení jak s partnery v rámci resortu, tak i s potenciálními dodavateli a veřejností.

Post šéfa úřadu byl volný od října, kdy z něj odešel Pavel Bulant. Výběrové řízení na uvolněnou pozici vyhlásilo nové vedení ministerstva obrany na konci února, z původních 16 uchazečů se do finálového výběru dostali dva muži a Nalevajková. O jejím výběru spolurozhodoval coby šéf komise i ředitel české Transparency International David Ondráčka.

Bulant odešel z čela úřadu po dvou a půl letech, podle svých slov z rodinných důvodů. Od února je členem představenstva pardubické společnosti Explosia, která vyrábí trhaviny a střeliviny a je akciovou společností státu. Po Bulantově odchodu pověřil tehdejší ministr obrany Vlastimil Picek řízením úřadu náměstka pro obranné akvizice Libora Karáska.

Nová ředitelka úřadu je absolventkou Právnické fakulty Univerzity Karlovy, v listopadu 2012 absolvovala kurz zadávání veřejných zakázek na The Naval Postgraduate School v kalifornském Monterey.

V letech 2001-2002 působila jako právnička odboru akviziční politiky ministerstva obrany, pak přešla do soukromé sféry a v roce 2005 se na resort vrátila jako zástupkyně vedoucího oddělení vnitřní správy Úřadu provozu a služeb. Dále prošla jako právnička kabinetem ministra, odborem vnitřní správy, sekcí vyzbrojování a Národním úřadem pro vyzbrojování coby vedoucí oddělení právní podpory veřejných zakázek (za Alexandra Vondry).

Národní úřad pro vyzbrojování zajišťuje zpracování koncepce vyzbrojování a řízení akvizic vojenského materiálu. Právě akvizice byly v minulých letech častým předmětem kritiky, například v případě transportérů Pandur či letounů CASA. Zavedení úřadu bylo spolu například s omezením nákupů přes překupníky součástí strategie ministra obrany Alexandra Vondry, jak zamezit prodražovaným nákupům techniky.


Zdroj: Idnes.cz

Přečtení článku: 30724x

Tisknout článek

Průměrná známka článku: 2.6

Pošli článek kamarádovi

Oznámkuj článek (1 - nejlepší): 1 2 3 4 5


Související články

20.05.2017, 15:44   Žen v podnikání přibývá výrazně víc než mužů
22.12.2016, 11:16   V podnikových službách převažují ženy
24.11.2016, 09:30   10 důvodů, proč by Hillary Clintonová neměla být příští americkou prezidentkou
20.10.2016, 11:36   Mezi soudními nováčky je 24 žen a 9 mužů
19.04.2015, 10:06   Česko má největší počet učitelek


Diskuse ke článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola: 

Opište znaky z obrázku do spodního pole:

 

 


ROVNOPRÁVNOST.cz je kolektivni tvooený, nezávislý, svobodný, názorový web. Jeho posláním je komentovat a zviditeloovat spoleeenské problémy týkající se mužu. Stránky vznikly za úeelem osvity a dokumentace. Cílem je umožnit všem publikovat svobodné názory formou elánku nebo diskuzních poíspivku. Stránky dávají svobodný prostor i kontroverzním názorum a tabuizovaným tématum, o kterých se veoejni nemluví nebo se bojí mluvit. Nesnaží se nikomu vnucovat cizí názor a nechávají na každém, aby si vytvooil svuj vlastní.

Copyright © 2007 Rovnopravnost.cz                Tvorba www - Web & Media a.s.