Zprávy


25. ledna 2010

Harašment

Redaktor: VaS

Aktualita

Vysoké školy nevědí, co se sexuálním obtěžováním

Při přednášce bakalářského přírodovědného oboru se u studentky Terezy občas zastaví učitel a letmo se jí dotkne. Jindy zase poznamená, že by potřebovala soukromé doučování a zda nemá čas třeba o víkendu.

Protože se o učiteli po škole říká, že si rád na studentky sáhne, dívce se na jeho hodiny nechce a množí se jí absence. Víc to ale řešit nebude, učitel se tak chová k většině studentek a žádná si nestěžuje.

Tereza tak patří mezi 78 procent studujících na českých vysokých školách, již mají zkušenost s chováním, které splňuje charakteristiku sexuálního obtěžování. 81 procent mladých lidí zná někoho, kdo obtěžování osobně zažil. Těch, kdo si ho prožili na vlastní kůži a hlavně si to také uvědomují, jsou tři procenta. Ukázal to alespoň průzkum výzkumného týmu Univerzity Karlovy, který se loni uskutečnil na jedenácti vysokých školách.

"V absolutních číslech by to znamenalo, že sexuálně obtěžováno mohlo být až jedenáct tisíc studentů a studentek," reagovala Irena Smetáčková z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, která se na výzkumu podílela.

Jako reakce na průzkum nyní vznikla příručka s názvem Sexuální obtěžování na vysokých školách, jejíž konečnou verzi mají LN k dispozici. Příručka je určena výhradně pro vedení vysokých škol a vyučující.

"Obtěžování existuje, ale ne u nás"
Jednotlivé vysoké školy, ale i fakulty sice připouštějí, že sexuální obtěžování se na školách děje, nicméně prý ne na jejich pracovišti. Podle Ireny Smetáčkové to potvrzuje, že vedení škol nevěnuje této problematice pozornost a opomíjí ji a neumí ji řešit. "Výzkum prokázal, že sexuální obtěžování na vysokých školách existuje, a nelze tedy říkat, že se nás to v Česku netýká," říká Smetáčková.

"Povinností škol je zajistit, aby studující měli příznivé podmínky pro studium. Proto musí vědět, co je sexuální obtěžování, jak ho poznat a řešit," vysvětlila Smetáčková, která je jednou z autorek příručky.

Sexuální nátlak v nerovném vztahu a vytváření nepřátelského prostředí
Příručka například jasně definuje, co sexuální obtěžování je, a rozděluje ho na dva druhy: sexuální nátlak v nerovném vztahu a vytváření nepřátelského prostředí. Mezi sexuální nátlak patří, když vyučující naznačí možnost úspěšného složení zkoušky výměnou za vyslyšení sexuálních návrhů.

Druhý typ obtěžování se projevuje tím, že vyučující přistupuje ke konkrétním studentům a studentkám jako k sexuálním objektům. "Komentují jejich vzhled, prohlížejí si je, dotýkají se jich, zvou je na soukromé schůzky, věnují jim nevyžádanou sexuální pozornost," vyjmenovala Irena Smetáčková.

Nevhodný je seminář v restauraci či doma
Do této skupiny patří i uplatňování genderových stereotypů. Třeba řeči o tom, že ženy nemají schopnost ke studiu některých oborů.
Vedení škol v příručce najde i rady, jak si obtěžování všímat a jak se mu vyvarovat. Nevhodné je třeba pořádat semináře v restauracích či u vyučujících doma. Významný aspekt je i oslovování a vyvarování se osobně laděných rozhovorů.

To, že je sexuální obtěžování tématem na školách, potvrzují i studenti. "Osobně jsem se s tím nesetkal, ale slyšel jsem různé řeči o tom, že některý učitel dá na holky, jiný zase protežuje kluky," řekl Tomáš, šestadvacetiletý student Vysoké školy ekonomické.

Příručku v nejbližší době dostanou všichni vedoucí vysokých škol, univerzit a fakult.
Autorka: Pavla Kubálková
Lidové noviny


Zdroj: Lidovky 14. ledna 2010

Přečtení článku: 33174x

Tisknout článek

Průměrná známka článku: 2.7

Pošli článek kamarádovi

Oznámkuj článek (1 - nejlepší): 1 2 3 4 5


Související články

17.05.2014, 18:20   Muži jako oběti. K sexu bývají donuceni i násilím, tvrdí studie
14.12.2013, 02:20   Šestiletý američan políbil dívku a následně byl obviněn ze sexuálního obtěžování
01.07.2013, 01:14   Jak se ženy mstí partnerovi? Obviní ho ze znásilnění
15.05.2013, 00:40   Věznitel z Ohia se údajně mstil ženám za to, že ho exmanželka připravila o čtyři děti.
16.08.2010, 11:08   Jeden z deseti zaměstnanců hlásí sexuální obtěžování


Diskuse ke článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

 

sex.obtěžování učitelů studentkami

Autor: abo Muž

Založeno: 25.01.2010, 08:37

Odpovědí: 0

A kde je něco o sex.obtěžování učitelů studenkami? Např, minisukněmi, hlubokými výstřihy, o návrzích na "bártrové" obchody (zkouška za jisté služby) ani nemluvě, apod.
P.S.: LN matou veřejnost neúplnou informací o pí Smetáčkové, která z katedry pohlavních studíí (ta bohužel patří do zmíněné fakulty, jejíž název zní solidněji než název zmíněné pavědecké katedry).

Odpovědět na příspěvek

 

re příspěvek

Autor: Tonda Muž

Založeno: 25.01.2010, 08:59

Odpovědí: 4

Smyslem podobných zákonů je s využitím nenávisti lesbiček vůči mužům a zmatených myslí neurotiček zpochybněním přirozeného chování znejistět muže a dostat je do podřízené pozice.
Vzhledem k tomu, že znásilnění přirozených společenských
vztahů má za následek návrat vychýleného kyvadla do opačné extrémní polohy, mají se dámy na co těšit.

Odpovědět na příspěvek

 

Re: re příspěvek

Autor: NTPT Muž

Založeno: 25.01.2010, 12:46

Asi začnu žrát vitamíny a cvičit. Abych se - coby sadista macho a patriarchál toho vykývnutí kyvadla na druhou stranu dožil .o)

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: re příspěvek

Autor: Tery Žena

Založeno: 26.01.2010, 18:08

Abyste coby stařík záviděl mladým vilným macho patriarchálním sadistům? To jsou mi vyhlídky...

Odpovědět na příspěvek

 

Re: re příspěvek

Autor: JirkaF Muž

Založeno: 27.01.2010, 17:50

Po přechodu, babi, po přechodu.... :) NTPT i o holi bude moci, když se bude udržovat.

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: re příspěvek

Autor: Tery Žena

Založeno: 27.01.2010, 17:57

A když nebude, tak bude moci alespoň tou holí :-)

jen aby mu ti mladší a silnější macho samci v tom patriarchátu nějakou nechali.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola: 

Opište znaky z obrázku do spodního pole:

 

 


ROVNOPRÁVNOST.cz je kolektivni tvooený, nezávislý, svobodný, názorový web. Jeho posláním je komentovat a zviditeloovat spoleeenské problémy týkající se mužu. Stránky vznikly za úeelem osvity a dokumentace. Cílem je umožnit všem publikovat svobodné názory formou elánku nebo diskuzních poíspivku. Stránky dávají svobodný prostor i kontroverzním názorum a tabuizovaným tématum, o kterých se veoejni nemluví nebo se bojí mluvit. Nesnaží se nikomu vnucovat cizí názor a nechávají na každém, aby si vytvooil svuj vlastní.

Copyright © 2007 Rovnopravnost.cz                Tvorba www - Web & Media a.s.