Zprávy


05. srpna 2010

Politika

Redaktor: VaS

Aktualita

Vídeň začala bojovat proti sexistické reklamě v ulicích

Osvíceným úředníkům nevadí pouze naháči a nahotinky, ale i zobrazování mužů či žen ve stereotypních rolích. V rámci tematické kampaně občany učí, jak si účinně stěžovat.

Vídeň se pustila do boje proti sexistické reklamě. Chce ji vymýtit ze svých ulic a nároží. Rakouská metropole na svých stránkách nabízí vzory stížností, které mohou lidé kvůli plakátům, letákům či spotům posílat firmám a rakouské radě pro reklamu.

„Je pro mě nepřijatelné, když je kvůli ekonomickým zájmům permanentně poškozována důstojnost žen, neberou se vážně a představují se jako sexuální objekty. Sexistická reklama nemá ve Vídni místo!“ uvedla vídeňská radní pro ženy Sandra Frauenbergerová. Dodala, že objektem sexistických reklam bývají i muži, převážně se v nich ale zobrazují ženy.

Reklama není sexistická jen tehdy, když produkt nabízí polonahá žena. Podle webových stránek rakouského magistrátu to platí i pro představování žen jen jako sexuálních objektů či ve stereotypních rolích. „Žena nakupuje, vaří, pere, stará se o děti a o svou postavu a vzhled,“ popsal magistrátní odbor. Uvedl, že jsou dívky a chlapci denně vystaveni záplavě takových obrázků, což ovlivňuje jejich pohled na svět.

Zobrazování ženy v reklamě nemá podle magistrátu dopad jen na děti, ale i na dospělé. Přispívá k vytvoření „společenských představ a očekávání“. Sexistická reklama tak prý není otázkou osobního vkusu či estetiky. Když se ženy neustále znevažují a ukazují jako věc, odráží se to v běžném životě, uvedl magistrát.

„Když ženy pořád ještě vydělávají o čtvrtinu méně než muži, každá pátá je obětí násilí a každá sedmá obětí sexuálního násilí a když je moderní, že si dívky ke svým osmnáctým narozeninám přejí plastickou operaci, tak to má co dělat se společenským obrazem ženy,“ řekla dnes Frauenbergerová. Aby podle ní mohly žít ženy nezávisle a bezpečně, „musí být jasné, že sexismus v reklamě je škodlivý a netolerovatelný“.

Radní míní, že sebekontrola v reklamním průmyslu zatím mnoho nedokáže. Vzor oficiálních stížností si stačí na internetu jen otevřít a doplnit do něj údaje o zboží či službě, formě reklamy, jejím umístění a datu, kdy ji stěžovatel viděl. Nechybí prostor pro stručný popis plakátu nebo spotu a požadavek na jeho stažení či zákaz, protože podle pisatele odporuje pravidlům o nediskriminování některého z pohlaví a je v rozporu s lidskými právy.

Vzory stížností jsou podle vídeňské radní jen první krok v boji. Jako další chce Frauenbergerová proti sexistické reklamě použít „současné právní možnosti“, dokud nebude existovat celostátní řešení.

Autor: čtk
Spoluautor: Petr Jedlička


Zdroj: Deník Referendum 02.08.2010

Přečtení článku: 46240x

Tisknout článek

Průměrná známka článku: 2.7

Pošli článek kamarádovi

Oznámkuj článek (1 - nejlepší): 1 2 3 4 5


Související články

03.10.2012, 10:32   Skandál. Žena zestárne, kouzlo nepřetrvá!
06.08.2010, 11:22   Otevřený sexismus
07.06.2010, 13:36   RE: Zobrazovanie ženy ako matky je sexizmus
03.06.2010, 17:23   Zpátky na stromy
28.05.2010, 10:46   Studentky, co nosí v kabelce zrní


Diskuse ke článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

 

dejte

Autor: sx Muž

Založeno: 06.08.2010, 21:31

Odpovědí: 0

sem fotku Sandry Frauenbergerové, mám takový neblahý pocit, že je to jedna z takových těch nikde nic.

Odpovědět na příspěvek

 

Zobrazování mužů magitrátu nevadí ?

Autor: NTPT Muž

Založeno: 07.08.2010, 16:11

Odpovědí: 0

často jsou zobrazováni jako továárny na peníze, sexuální oběkty nebo naprosto neschopní pitomci. To je OK ?

Odpovědět na příspěvek

 

Dalsi blbost

Autor: odin - pomsta severu Muž

Založeno: 08.08.2010, 22:06

Odpovědí: 0

No comment

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola: 

Opište znaky z obrázku do spodního pole:

 

 


ROVNOPRÁVNOST.cz je kolektivni tvooený, nezávislý, svobodný, názorový web. Jeho posláním je komentovat a zviditeloovat spoleeenské problémy týkající se mužu. Stránky vznikly za úeelem osvity a dokumentace. Cílem je umožnit všem publikovat svobodné názory formou elánku nebo diskuzních poíspivku. Stránky dávají svobodný prostor i kontroverzním názorum a tabuizovaným tématum, o kterých se veoejni nemluví nebo se bojí mluvit. Nesnaží se nikomu vnucovat cizí názor a nechávají na každém, aby si vytvooil svuj vlastní.

Copyright © 2007 Rovnopravnost.cz                Tvorba www - Web & Media a.s.