Zprávy


13. ledna 2004

Harašment

Redaktor: vikki

Aktualita

SEXUÁLNÍ OBTĚŽOVÁNÍ NENÍ NEŠKODNÝ FLIRT

"Každopádně ochrana před sexuálním obtěžováním do moderních právních systémů rozhodně patří. Proto pevně věřím, že si to poslankyně a poslanci při projednávání novely vrácené Senátem uvědomí a navržené změny schválí," zdůraznil předseda ČSSD a premiér vlády ČR Vladimír Špidla.

Koalice již v létě 2003 veřejně ve vládním programovém prohlášení deklarovala, že jedním z hlavních cílů v politice vlády, týkajících se lidských práv, bude další zdokonalování právního řádu tak, aby obsahoval nejen zákaz diskriminace všeho druhu, ale poskytoval i efektivní prostředky k vynucení jeho dodržování. Zároveň mimo jiné slíbila prosazovat rovnost žen a mužů v zaměstnání.

Na konci minulého roku zamítl Senát vládní novelu Zákoníku práce. Ačkoli navržených změn bylo hned několik, zevrubná rozprava se točila především kolem mimořádně závažné problematiky sexuálního obtěžování. Řada opozičních senátorů i senátorek vyjadřovala obavu, že tento nový paragraf bude lehce zneužitelný. Své názory odůvodňovali - vážně, vtipně i trapně - řadou typických klišé, která jsou u nás s touto problematikou stále spojována: že muži už nebudou moci pouštět ženy první do dveří ani jim pomáhat do kabátu, že v naší kultuře jsou mezi ženami a muži jiné zvyky než jinde a tudíž nic takového v zákoně nepotřebujeme... Jenomže sexuální obtěžování není vzrušujícím flirtem, který je oběma stranám příjemný. Jedná se o závažný společenský jev, nežádoucí chování sexuální povahy dotýkající se důstojnosti žen a mužů na pracovišti, a v neposlední řadě o vydírání - ba svým způsobem o znásilňování - v intimní sféře lidského života, což je vždy velmi ponižující.

Neexistuje tedy žádný důvod, proč jej apriori zesměšňovat. Zcela zřetelně to je forma násilí, ať už je obětí muž či žena. Ve většině případů jde o primitivní vydírání a uplatňování moci osobou, která se vůči oběti nachází v nadřízeném postavení - a odmítnutí sexuálních návrhů může tudíž mít negativní dopad na její kariéru či pracovní podmínky. Smutných případů tohoto ražení byla zdokumentována již řada. Zákaz sexuálního obtěžování je důsledkem moderního chápání lidské integrity. V platném znění Zákoníku práce se už tak jako tak nachází. V novele se objevuje zpřesnění jeho definice a zavedení pojmu "sexuální obtěžování" jako takového - tedy změny, které tuto problematiku pomáhají lépe a důkladněji objasnit všem, kteří se jí budou kvalifikovaně zabývat. A to může sloužit jedině ku prospěchu věci. Obavy ze zneužití nového paragrafu v praxi nemám ani v nejmenším. Stejně tak se nedomnívám, že by se spustila nekontrolovatelná lavina soudních případů.

Spíše lze očekávat, že situace zůstane stejná jako dosud - že případy sexuálního obtěžování se k soudům budou dostávat jen naprosto výjimečně. Každopádně ochrana před sexuálním obtěžováním do moderních právních systémů rozhodně patří. Proto pevně věřím, že si to poslankyně a poslanci při projednávání novely vrácené Senátem uvědomí a navržené změny schválí.

Autor: Vladimír Špidla předseda vlády a ČSSD


Zdroj: Právo 13.1.2004

Přečtení článku: 18250x

Tisknout článek

Průměrná známka článku: 3

Pošli článek kamarádovi

Oznámkuj článek (1 - nejlepší): 1 2 3 4 5


Související články

17.05.2014, 18:20   Muži jako oběti. K sexu bývají donuceni i násilím, tvrdí studie
14.12.2013, 02:20   Šestiletý američan políbil dívku a následně byl obviněn ze sexuálního obtěžování
01.07.2013, 01:14   Jak se ženy mstí partnerovi? Obviní ho ze znásilnění
15.05.2013, 00:40   Věznitel z Ohia se údajně mstil ženám za to, že ho exmanželka připravila o čtyři děti.
16.08.2010, 11:08   Jeden z deseti zaměstnanců hlásí sexuální obtěžování


Diskuse ke článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola: 

Opište znaky z obrázku do spodního pole:

 

 


ROVNOPRÁVNOST.cz je kolektivni tvooený, nezávislý, svobodný, názorový web. Jeho posláním je komentovat a zviditeloovat spoleeenské problémy týkající se mužu. Stránky vznikly za úeelem osvity a dokumentace. Cílem je umožnit všem publikovat svobodné názory formou elánku nebo diskuzních poíspivku. Stránky dávají svobodný prostor i kontroverzním názorum a tabuizovaným tématum, o kterých se veoejni nemluví nebo se bojí mluvit. Nesnaží se nikomu vnucovat cizí názor a nechávají na každém, aby si vytvooil svuj vlastní.

Copyright © 2007 Rovnopravnost.cz                Tvorba www - Web & Media a.s.