Zprávy


01. června 2013

Harašment

Redaktor: ld

Aktualita

Psychická šikana? Specialita dívek

Šikana nejsou jen kopance nebo rány od spolužáků. Šikana je i zesměšňování, pomlouvání, nadávky, ponižování, opovržení, vyloučení z kolektivu, izolace. Psychická šikana bývá rafinovaná, často zakuklená v „legráckách“ a „škádlení“. Obtížně se odhaluje, ale je mnohem rozšířenější a velmi často se jí dopouštějí dívky.

„Bývají sociálně vyspělé, oblíbené, hvězdy třídy, které mají kolem prstu omotané i učitele. Ale chybí jim soucit,“ říká expert na šikanu Michal Kolář. Dívky tyranizují nejen vrstevnice, peklo z přestávek i hodin dovedou udělat i klukům. Na jednom pražském učilišti tyranizovaly budoucí kadeřnice jediného chlapce ve třídě. Strkaly plachému klukovi v šatně před oči svá prsa. „Někomu to může znít jako vtipná historka, ale pro něj to byla muka. Nezvládal to, ležel doma a bál se chodit do školy,“ vypráví zástupce ředitele učiliště Jaroslav Pech.

„Vysmívají se mi kvůli oblečení, smějí se, když jsem před tabulí, vysmívají se mi, že chodím k doktorovi, že jsem magor. V hodině na mě házejí papírky a volají na mě: Koště. Několikrát jsem se chtěl zabít,“ napsal během dlouhodobé psychiatrické léčby jiný, čtrnáctiletý kluk.

A jak může takový psychický teror skončit? „Tenhle kluk úplně přestal mluvit. Díky psychoterapiím a antidepresivům dokončil střední školu a mluví, ale je v částečném invalidním důchodu,“ konstatuje Kolář. „Agresoři a agresorky už dávno studují na vysoké škole, oběť je vyřazená ze života,“ dodává. Šikana se objevuje na třech čtvrtinách základních a polovině středních škol.


Zdroj: Rovnoprávnost.cz - 29.června 2007

Přečtení článku: 20391x

Tisknout článek

Průměrná známka článku: 2.7

Pošli článek kamarádovi

Oznámkuj článek (1 - nejlepší): 1 2 3 4 5


Související články

03.05.2017, 18:53   Matka hodila kojence do vroucí vody. Zatmělo se mi, řekla soudu
14.02.2017, 15:38   Za vraždu dítěte 15 let
11.02.2017, 15:11   Matka týrala půlroční dceru a poškodila jí mozek, odsedí si 10 let
08.04.2015, 12:06   Pětiletého syna otrávila solí a psala o záhadné nemoci, dostala doživotí
03.04.2015, 18:00   Žena novorozence ubodala nůžkami na nehty, u soudu odmítla vypovídat


Diskuse ke článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola: 

Opište znaky z obrázku do spodního pole:

 

 


ROVNOPRÁVNOST.cz je kolektivni tvooený, nezávislý, svobodný, názorový web. Jeho posláním je komentovat a zviditeloovat spoleeenské problémy týkající se mužu. Stránky vznikly za úeelem osvity a dokumentace. Cílem je umožnit všem publikovat svobodné názory formou elánku nebo diskuzních poíspivku. Stránky dávají svobodný prostor i kontroverzním názorum a tabuizovaným tématum, o kterých se veoejni nemluví nebo se bojí mluvit. Nesnaží se nikomu vnucovat cizí názor a nechávají na každém, aby si vytvooil svuj vlastní.

Copyright © 2007 Rovnopravnost.cz                Tvorba www - Web & Media a.s.