Zprávy


05. března 2013

Rovnoprávnost

Redaktor: ld

Aktualita

Prvních deset neplatičů alimentů přišlo o řidičák

Soudní exekutoři již asi deseti lidem dočasně pozastavili řidičské oprávnění kvůli neplacení výživného na nezletilé děti. Podle informací Práva si exekutoři toto opatření, které mohou používat od ledna, pochvalují.

„Soudní exekutoři vydali první exekuční příkazy k pozastavení řidičského oprávnění neplatičům dlužného výživného na nezletilé děti. Od Nového roku, kdy vešla v účinnost novela občanského soudního řádu a exekučního řádu, bylo takto postupováno již ve zhruba deseti řízeních,“ řekla Právu mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová.

Podle exekutorů má opatření nebývalý efekt. „Soudní exekutoři k němu přistoupili v případech, které do 1. ledna 2013 byly takřka neřešitelné. Jednalo se o exekuce, u nichž předchozí způsoby provádění – tedy například srážky ze mzdy nebo obstavení bankovního účtu – nebyly úspěšné,“ komentoval výsledky opatření prezident Exekutorské komory Jiří Prošek.

Exekutoři zdůrazňují, že záměrem novel nebylo přímé zpeněžení majetku neplatiče, nýbrž motivace k uhrazení nedoplatků na alimentech. Opatření se navíc netýká profesionálních řidičů, kteří řidičák potřebují ke své obživě.

Efektivitu opatření ilustrují na konkrétním případě. „Máme tu případ, který vypadal téměř beznadějně. Dlužník oficiálně neměl žádný dohledatelný majetek, úhradám se pořád vyhýbal, přitom široké okolí vidělo, že si žije nad poměry. Teď jsme postihli jeho řidičské oprávnění a během několika dnů přišel osobně k nám na exekutorský úřad složit dluh v hotovosti. Matka dítěte byla nadšená,“ popsal Prošek jeden z případů.

Zákon preferuje pozastavení řidičského oprávnění např. před soupisem movitého majetku neplatiče. Pokud exekutor zjistí, že je dlužník držitelem řidičského průkazu, vydá exekuční příkaz, který doručí dlužníkovi, ale také věřiteli a příslušnému obecnímu úřadu, jenž vede registr řidičů.

„Oprávnění řídit motorové vozidlo se pozastavuje ke dni, k němuž byl příkaz doručen dlužníkovi, a to do vlastních rukou. Dlužník na základě tohoto rozhodnutí nesmí řídit auto a musí odevzdat řidičák,“ uvedla Báčová. Pokud by tak neučinil, může jej zabavit při kontrole policie. Exekuční příkaz je pak zaevidován do registru řidičů. Poté, co dlužník doplatí dlužné výživné, exekutor zruší příkaz k pozastavení řidičského oprávnění.

Klaus novelu vetoval

Ten lze odvolat i tehdy, pokud neplatič alimentů prokáže, že řidičské oprávnění nezbytně potřebuje k uspokojování základních životních potřeb. Zabavování řidičáků neplatičům alimentů se přitom nerodilo lehce. Prezident Václav Klaus loni v září vetoval novelu trestního zákoníku, která změnu přinášela.

Tehdy uvedl, že nerozumí tomu, jakou má řízení auta souvislost s placením alimentů, a upozornil na to, že by opatření mohlo ztížit možnost dlužníka vydělat peníze a alimenty zaplatit.

O měsíc později ale podobnou věc v exekučním řádu podepsal, protože obsahovala ustanovení o tom, že není možné zabavit řidičák profesionálním řidičům.


Zdroj: novinky.cz

Přečtení článku: 18584x

Tisknout článek

Průměrná známka článku: 2.7

Pošli článek kamarádovi

Oznámkuj článek (1 - nejlepší): 1 2 3 4 5


Související články

24.11.2016, 09:30   10 důvodů, proč by Hillary Clintonová neměla být příští americkou prezidentkou
06.04.2015, 11:10   Diskriminace otců? Invalida dostává na za pět dětí jen tisícovku
31.03.2015, 16:14   Co dělat s „pseudosamoživitelkami“?
23.02.2015, 17:48   V Thajsku obžalovali bývalou premiérku, hrozí jí až deset let
29.12.2014, 13:34   Chovanec (ČSSD): Bez žen žádné miliony


Diskuse ke článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola: 

Opište znaky z obrázku do spodního pole:

 

 


ROVNOPRÁVNOST.cz je kolektivni tvooený, nezávislý, svobodný, názorový web. Jeho posláním je komentovat a zviditeloovat spoleeenské problémy týkající se mužu. Stránky vznikly za úeelem osvity a dokumentace. Cílem je umožnit všem publikovat svobodné názory formou elánku nebo diskuzních poíspivku. Stránky dávají svobodný prostor i kontroverzním názorum a tabuizovaným tématum, o kterých se veoejni nemluví nebo se bojí mluvit. Nesnaží se nikomu vnucovat cizí názor a nechávají na každém, aby si vytvooil svuj vlastní.

Copyright © 2007 Rovnopravnost.cz                Tvorba www - Web & Media a.s.