Zprávy


21. srpna 2014

Rovnoprávnost

Redaktor: ld

Aktualita

Poradna: Manželka mi vyhrožuje rozvodem, chce mě připravit o dítě

Když vám žena chce vzít děti a vás oškubat.

Modelová situace je tato: Žena vás opustí dokud nejsou dítěti tři, protože do tohoto roku má největší šanci ny výlučnou péči. Svůj odchod a následné tučné alimenty většinou odůvodňuje vašim špatným chováním.

Otázka: Manželka mi neustále vyhrožuje rozvodem a hlavně tím, že se postará o to, že uvidím jen minimálně naši v tuto chvíli roční dcerku. Přemýšlel jsem i o tom, zda by jim opravdu nebylo lépe beze mě, ale nechci, aby manželka vychovala sama dcerku ke stejné nenávisti a nesnášenlivosti, jak to udělala její matka.

Bohužel manželka je z Moravy a já původně z Prahy. A manželka stále vyhrožuje tím, že se přestěhuje na Moravu... Chtěl jsem se zeptat, zda bych měl šanci v případě rozvodu třeba na střídavou péči.

J. V., Praha

Odpověď: Samozřejmě by bylo lepší, kdyby se rodiče neodstěhovávali a zůstali bydlet v okruhu stávajícího bydliště dítěte. V Kalifornii například platí, že rodič, který se svévolně odstěhuje do jiného okresu, ztrácí výchovu dítěte. To byl například případ herce Naveena Andrewse a Češky Eleny Eustachové, která tak fakticky přišla o dítě.

Na druhou stranu střídavá péče může fungovat dokonce i mezi dvěma státy. Známý slovenský občanský aktivista Ladislav Ďurkovič tak úspěšně vychovává svou dceru, jejíž matka žije v Česku. A dcera herečky Báry Srncové už od malička střídala pobyt u rodičů mezi Českem a Švédskem.

Takže není důvod se střídavé péče obávat, ani kdyby se manželka odstěhovala. Případné odstěhování by naopak mělo být v její neprospěch, protože je to ona, kdo nedbá zájmu dítěte, aby se mohlo stýkat s oběma rodiči. To je potřeba soudu zdůraznit.

Bydlištěm dítěte navíc zůstává místo, na němž se naposledy shodli oba rodiče a kde dítě dosud žilo. Soudy už prohlásily, že bydliště dítěte "lze změnit jen novou dohodou rodičů o této skutečnosti nebo rozhodnutím soudu. Svévolnému jednání jednoho z rodičů v rozporu s takovou dohodou zákon nepřiznává právní význam." V místě bydliště dítěte se věc bude také soudit.

Zdraví Aleš Hodina, Stridavka.cz


Přečtení článku: 16495x

Tisknout článek

Průměrná známka článku: 2.9

Pošli článek kamarádovi

Oznámkuj článek (1 - nejlepší): 1 2 3 4 5


Související články

12.03.2017, 13:41   Z ministryně práce se stane vrchní inseminátorka!
15.01.2017, 10:08   71 % rodičovských vražd páchají matky a 60 % obětí jsou chlapci
03.12.2016, 15:05   Soudy o děti? Otcové bez šance.
30.12.2014, 23:00   Proč nepodporovat samoživitelky
28.11.2014, 13:04   Velmi poučná učebnice pro svobodné muže od Ing. Jiřího Fialy


Diskuse ke článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola: 

Opište znaky z obrázku do spodního pole:

 

 


ROVNOPRÁVNOST.cz je kolektivni tvooený, nezávislý, svobodný, názorový web. Jeho posláním je komentovat a zviditeloovat spoleeenské problémy týkající se mužu. Stránky vznikly za úeelem osvity a dokumentace. Cílem je umožnit všem publikovat svobodné názory formou elánku nebo diskuzních poíspivku. Stránky dávají svobodný prostor i kontroverzním názorum a tabuizovaným tématum, o kterých se veoejni nemluví nebo se bojí mluvit. Nesnaží se nikomu vnucovat cizí názor a nechávají na každém, aby si vytvooil svuj vlastní.

Copyright © 2007 Rovnopravnost.cz                Tvorba www - Web & Media a.s.