Zprávy


22. června 2014

Rovnoprávnost

Redaktor: ld

Aktualita

Opatrovnický soud

Opatrovnický systém je v Česku tvořený zejména soudy a "sociálkami" - OSPOD (orgány sociálně-právní ochrany dětí). O rozsahu systémové diskriminace otců se většina z nich dozví bohužel až při osobním setkání s tímto systémem. Rozhodující totiž není textace zákona, ale reálné rozhodování soudů.

Proč by se slušný otec měl ocitnout před opatrovnickým soudem? Jednoduše proto, že to něm a jeho kvalitách prakticky vůbec nezáleží.

Příčiny jsou velmi podobné jako u rozvodovosti. V Česku se ročně rozvádí asi 30 000 manželství (tzn. zhruba 90 každý den). Každé druhé manželství se rozvádí a přibližně 65 % veškerých návrhů na rozvod přitom dávají ženy. Znamená to snad, že jsou muži dvakrát horšími manželi než ženy? Jak si potom vysvětlit tu obrovskou touhu žen po vstupu do manželství? A jak to pak jde dohromady s obecně rozšířeným klišé, že příčinou většiny rozpadu rodin je nevěra manžela opouštějícího svou partnerku kvůli jiné, mladší?

Realita je taková, že rozchod či rozvod se zejména díky ustálené soudní praxi (judikatuře) českých soudů stal pro většinu žen bezrizikovou a často velice ziskovou záležitostí. Žena v případě rozchodu nebo rozvodu získává na úkor partnera naprosto vše: ve více než 90 % případů získá do své výhradní péče společné dítě, většinou získává společný byt a otci zbývá jen povinnost platit pravidelně zvyšované alimenty (výživné). Čím je partner šikovnější a čím více vydělává, tím pohodlnější život je své bývalé partnerce nucen zajistit.

Pokud byli partneři sezdáni, pak po rozvodu získává žena navíc polovinu majetku pořízeného za dobu manželství. V reálu je potom soudu úplně jedno, jestli po dobu manželství tvrdě pracoval pouze muž a manželka pouze užívala jím vytvořených prostředků. Podobný scénář je možné samozřejmě několikrát úspěšně zopakovat.

To je tedy vysvětlením zdánlivého paradoxu, proč ženy nejdřív tolik usilují o svatbu, aby následně s ještě větší vervou usilovaly o rozvod.

Před opatrovnickým soudem (soud o výživném a o péči o dítě) se však otec nemusí ocitnout pouze kvůli tomu, že natrefil na vypočítavou zlatokopku. Na rozdíl od mužů ženy v průběhu života procházejí mnohem výraznějšími hormonálními změnami, schopnými změnit psychiku i osobnost. I normální partnerka se v důsledku zásadních (zejména poporodních) hormonálních změn může osobnostně zcela proměnit. Ve většině případů však porod a následné vyčerpání pouze odhalí skutečnou povahu a záměry partnerky. To už je ale bohužel většinou pozdě.

Dokonce ani v případě bezproblémové dohody rozcházejících se rodičů, není soud jejich dohodou nijak vázán a často ji zamítne a rozhodne po svém. Rodiče se například společně dohodnou na oboustranně vyhovujícím výživném (alimentech), ale soudkyně je otci sama výrazně navýší. I v případech, kdy se rodiče dohodli na společné či střídavé péči o dítě po rozchodu, soud (nejčastěji opět z iniciativy sociálky) spustil opatrovnické řízení a navzdory dohodě rodičů svěřil dítě do výlučné péče matky.


Zdroj: www.tatove.info

Přečtení článku: 16408x

Tisknout článek

Průměrná známka článku: 2.7

Pošli článek kamarádovi

Oznámkuj článek (1 - nejlepší): 1 2 3 4 5


Související články

20.05.2017, 15:44   Žen v podnikání přibývá výrazně víc než mužů
10.05.2017, 09:43   Druha někdo pobodal na ulici, oznámila žena policii. V cele nakonec skončila ona
03.05.2017, 18:53   Matka hodila kojence do vroucí vody. Zatmělo se mi, řekla soudu
02.05.2017, 03:12   Žena v Chebu se vplížila do bytu spícího expřítele a brutálně ho zbila
23.04.2017, 11:42   Je lepší být žena?


Diskuse ke článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola: 

Opište znaky z obrázku do spodního pole:

 

 


ROVNOPRÁVNOST.cz je kolektivni tvooený, nezávislý, svobodný, názorový web. Jeho posláním je komentovat a zviditeloovat spoleeenské problémy týkající se mužu. Stránky vznikly za úeelem osvity a dokumentace. Cílem je umožnit všem publikovat svobodné názory formou elánku nebo diskuzních poíspivku. Stránky dávají svobodný prostor i kontroverzním názorum a tabuizovaným tématum, o kterých se veoejni nemluví nebo se bojí mluvit. Nesnaží se nikomu vnucovat cizí názor a nechávají na každém, aby si vytvooil svuj vlastní.

Copyright © 2007 Rovnopravnost.cz                Tvorba www - Web & Media a.s.