Zprávy


24. března 2014

Rovnoprávnost

Redaktor: ld

Aktualita

Odvolací soud uznal právo otce na styk s dítětem !

Wow !

Haló noviny, 31. 7. 2002HRADEC KRÁLOVÉ - Ve prospěch otce, požadujícího přiměřený rozsah kontaktů s jeho nemanželským dítětem, rozhodl včera senát odvolacího Krajského soudu v Hradci Králové. O téměř absolutní vyloučení styku usilovala matka za vydatného přispění Okresního soudu v Trutnově.

Co předcházelo? Dnes dvouapůlletá Martina Doležalová se narodila 11. ledna 2000 nesezdaným rodičům Marcele Doležalové a Richardu Haklovi. V té době však již matka o partnera nestála a odmítla jeho nabídku k sňatku, dokonce i se zápisem do matriky o určení otcovství souhlasila až ve třetím měsíci života dítěte. Bylo zřejmé, že od narození dcery šlo matce o zamezení kontaktu dítěte s otcem a členy jeho rodiny. Doležalová psala Haklovi i urážlivé dopisy. V podobném duchu vůči Haklovi vystupovali i rodiče Doležalové, ale i tzv. kolizní opatrovnice.

V květnu 2000 sice okresní soud schválil dohodu obou rodičů o styku Hakla s dcerou vždy v jednom odpoledni v týdnu, to však Doležalová trvale ignorovala a soud vůči ní nezasáhl. Přirozeným následkem bylo zhoršení vztahu mezi otcem a matkou. V novém řízení letos v únoru pak trutnovská soudkyně Hofmanová nařídila psychiatrické vyšetření Hakla a vydala předběžné opatření, kterým Haklovi povolila setkávat se s dcerou jen v rozsahu jedné hodiny za měsíc, navíc v trutnovském speciálním zařízení RIAPS za přítomnosti matky, sociální pracovnice a psychologa.

"Jménem republiky dostali Martina s tátou na rozvíjení svých přirozených vztahů pouze jednu hodinu za měsíc, plných 12 hodin za rok (!), navíc ve zcela nepřirozených podmínkách...," píše se v petici, s níž se na Radu vlády ČR pro lidská práva, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR a na ombudsmana obrátilo sdružení pro ochranu práv dětí, rodičů a prarodičů Spravedlnost dětem. Podle zmocněnce sdružení Luboše Patery, který ve sporu obhajuje R. Hakla, jde jednoznačně o porušování Listiny základních práv a svobod a mezinárodních úmluv o lidských právech a právech dítěte. "Snaha senátu o řešení byla vlažná a mám obavy z nespravedlivého rozhodnutí," řekl L. Patera Haló novinám po líčení před odvolacím soudem minulý čtvrtek, které však skončilo bez vynesení rozsudku. Ten předsedkyně senátu Dana Mazaková vyhlásila včera, bylo jím zrušeno únorové rozhodnutí soudu první instance. Po následující dva měsíce se sice bude R. Hakl vídat s dcerkou ještě v RIAPSu, poté však již v jiném prostředí za možné přítomnosti matky. Rozsah setkávání upravil soud zatím na jednu hodinu za 14 dnů. "Je to stále ještě málo, ale určitě to je velký posun kupředu, čemuž jsem rád a rozhodnutí soudu akceptuji," řekl nám R. Hakl. Rovněž právní zástupce nepřítomné M. Doležalové řekl, že respektuje rozhodnutí odvolacího soudu, o dalších možných požadavcích však odmítl spekulovat bez konzultace.


Zdroj: Spravedlnost dětem

Přečtení článku: 18198x

Tisknout článek

Průměrná známka článku: 2.7

Pošli článek kamarádovi

Oznámkuj článek (1 - nejlepší): 1 2 3 4 5


Související články

12.03.2017, 13:41   Z ministryně práce se stane vrchní inseminátorka!
15.01.2017, 10:08   71 % rodičovských vražd páchají matky a 60 % obětí jsou chlapci
03.12.2016, 15:05   Soudy o děti? Otcové bez šance.
30.12.2014, 23:00   Proč nepodporovat samoživitelky
28.11.2014, 13:04   Velmi poučná učebnice pro svobodné muže od Ing. Jiřího Fialy


Diskuse ke článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola: 

Opište znaky z obrázku do spodního pole:

 

 


ROVNOPRÁVNOST.cz je kolektivni tvooený, nezávislý, svobodný, názorový web. Jeho posláním je komentovat a zviditeloovat spoleeenské problémy týkající se mužu. Stránky vznikly za úeelem osvity a dokumentace. Cílem je umožnit všem publikovat svobodné názory formou elánku nebo diskuzních poíspivku. Stránky dávají svobodný prostor i kontroverzním názorum a tabuizovaným tématum, o kterých se veoejni nemluví nebo se bojí mluvit. Nesnaží se nikomu vnucovat cizí názor a nechávají na každém, aby si vytvooil svuj vlastní.

Copyright © 2007 Rovnopravnost.cz                Tvorba www - Web & Media a.s.