Zprávy


22. května 2014

Rovnoprávnost

Redaktor: ld

Aktualita

O střídavé péči v Dobrém ránu ČT

25.4.2014 diskutovali v pořadu Dobré ráno České televize na téma střídavé péče předseda Mezinárodního institutu pro rodinu a dítě Aleš Hodina a tatínek mající již několik let syna ve střídavé péči Petr Cihlář.

Aleš Hodina v úvodu zdůraznil, že to, co se někdy vyčítá střídavé péči, jsou obvykle problémy rozvodu, které nastávají i při výlučné péči jen jednoho rodiče. Podle Petra Cihláře je jedním z mýtů i to, že při střídavé péči není stanovováno výživné.

Řeč přišla i na potřebu dohody mezi rodiči. Aleš Hodina připomenul, že oba rodiče mají stále rodičovskou odpovědnost, proto je potřeba dohody při střídavé i při výlučné péči. Moderátor zmínil i případ, kdy například matka se rozhodne odstěhovat na druhý konec republiky. Aleš Hodina upozornil, že v některých zemích rodič, který takto dítěti situaci zkomplikuje, ztrácí péči o dítě. U nás se bohužel stává, že soud svěří dítě do péče tomu, kdo se odstěhoval.

Moderátorka vzpomenula i případy, kdy dochází k manipulaci dětí. Aleš Hodina uvedl, že střídavá péče je nejlepší přirozenou obranou proti manipulaci, protože ani jeden z rodičů nestačí dítě natolik zmanipulovat proti druhému jako ve výlučné péči.

Petr Cihlář konstatoval, že ženy často jednají z pozice síly, protože statisticky mají mnohem větší šanci u soudu dostat dítě do péče. "V praxi to vypadá tak, že žena přijde k soudu a řekne: Já se střídavou péčí nesouhlasím a nejsem schopná se s partnerem domluvit. Soudkyně řekne (zpravidla je to soudkyně): Komunikace je velice důležitá, svěřuji dítě matce."

Aleš Hodina v závěru připomenul: "Pro děti není podstatné mít jednu postýlku, nějaké čtyři zdi. Pro děti je podstatné mít ty nejbližší, ty osoby, ty dva rodiče." Petr Cihlář v té souvislosti hovořil o "mýtu jednoho domova": "Domov se pojí s pocitem bezpečí a jistoty a to pro malé dítě představuje rodič. A ztráta jednoho rodiče znamená pro to dítě ztrátu poloviny domova."


Zdroj: Střídavka.cz

Přečtení článku: 14603x

Tisknout článek

Průměrná známka článku: 2.7

Pošli článek kamarádovi

Oznámkuj článek (1 - nejlepší): 1 2 3 4 5


Související články

25.11.2014, 16:45   Tyto rozsudky se snad už stanou minulostí
03.11.2014, 15:32   Ženy brání střídavé péči kvůli alimentům
01.11.2014, 12:12   ÚS: Otec už není pouhým dárcem spermií
07.09.2014, 09:32   Obvodního soudu pro Prahu 6: výchova matky (s čestnými výjimkami)
30.08.2014, 11:08   Potomek není majetek


Diskuse ke článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola: 

Opište znaky z obrázku do spodního pole:

 

 


ROVNOPRÁVNOST.cz je kolektivni tvooený, nezávislý, svobodný, názorový web. Jeho posláním je komentovat a zviditeloovat spoleeenské problémy týkající se mužu. Stránky vznikly za úeelem osvity a dokumentace. Cílem je umožnit všem publikovat svobodné názory formou elánku nebo diskuzních poíspivku. Stránky dávají svobodný prostor i kontroverzním názorum a tabuizovaným tématum, o kterých se veoejni nemluví nebo se bojí mluvit. Nesnaží se nikomu vnucovat cizí názor a nechávají na každém, aby si vytvooil svuj vlastní.

Copyright © 2007 Rovnopravnost.cz                Tvorba www - Web & Media a.s.