Zprávy


12. srpna 2006

Harašment

Redaktor: Ves

Aktualita

Nový nepřítel státu: sexista

Dneska jsem objevil zajímavý článek: Soutěž o kyselou žábu Úkolem je “abyste nám zasílali návrhy sexistických výroků, pořadů, filmů a situací, které vás v poslední době „nadzvedli ze židle,” a pod ním seznam, kde je třeba hledat nekorektní sexisty: redaktor, osobnost, TV pořad, politik,…

Soutěž o kyselou žábu organizuje občanské sdružení “Žába na prameni”, které rovněž: “…Zároveň poskytneme návod, jak používat jazyk, aby nikomu nestranil a nikoho nediskriminoval…”

V první řadě bych sdružení Žába na prameni poskytl návod na používání pravopisu, zvláště pak použití i/y.
Ve druhé řadě bych se pozastavil nad tím, co je sexismus. Slovník cizích slov mi vysvětlil, že:

Slovo:
sexizmus, sexismus
Význam:
1. diskriminace podle pohlaví, zejm. diskriminace žen
2. orientace na sex, zdůrazňování sexuality

Problémem podle Žáby na prameni je tedy bod první. Všichni víme, že náš jazyk všeobecně upřednostňuje muže. Někdy lze složitým a poměrně zdlouhavým způsobem upřednostnění mužů odstranit, ale pro některá slova ekvivalent ani neexistuje. Takový chirurg je jenom v mužském tvaru (i když jsem už slyšel slovo chirurgyně, ale tohle slovo mi zní jako falešná hra na housle). Přesto si nikdo nemyslí, že žena nemůže operovat pacienty.

Když se objeví v televizi zpráva, že zaměstnanci jsou nespokojeni s platy, tak každý ví, že nemusí jít nutně o muže. V samotném použití jazyka nelze vidět diskriminaci, návod na jediné správné používání jazyka může tvořit Ústav pro jazyk český. A pak - nějak mi tahle soutěž připomíná umělé vyhledávání a veřejné lynčování nepřátel.

Kdyby místo takových soutěží věnovaly dané ženy energii politice, už by jich tam bylo dávno víc a nemuselo být tolik “odborných” studií o tom, jak málo žen je v politice.


Zdroj: The Independent Web 9.8.2006

Přečtení článku: 66602x

Tisknout článek

Průměrná známka článku: 2.7

Pošli článek kamarádovi

Oznámkuj článek (1 - nejlepší): 1 2 3 4 5


Související články

17.05.2014, 18:20   Muži jako oběti. K sexu bývají donuceni i násilím, tvrdí studie
14.12.2013, 02:20   Šestiletý američan políbil dívku a následně byl obviněn ze sexuálního obtěžování
01.07.2013, 01:14   Jak se ženy mstí partnerovi? Obviní ho ze znásilnění
15.05.2013, 00:40   Věznitel z Ohia se údajně mstil ženám za to, že ho exmanželka připravila o čtyři děti.
03.10.2012, 10:32   Skandál. Žena zestárne, kouzlo nepřetrvá!


Diskuse ke článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

 

ať už jdou do pr*dele ty frigidní žáby

Autor: lajky Muž

Založeno: 12.08.2006, 00:17

Odpovědí: 2

jsem jasnej sexista, protože tohle mě zvedá ze židle :-( ať už ty krá*vy dají pokoj a nedělají ostudu normálním ženám...to je fakt strašný :-((

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: bonzačka Muž

Založeno: 12.08.2006, 00:24

Už tě budu hlásit. Uveď ještě svoje rodný číslo, bydliště, číslo občanky, politickou příslušnost a náboženství. Potřebujeme mít přesnou evidenci všech sexistů.

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: bob Muž

Založeno: 12.08.2006, 00:40

Kdo nekváká s náma, kváká proti nám

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: Zdenka Muž

Založeno: 13.08.2006, 10:47

Odpovědí: 0

Jen by mě zajímalo, jak by regovali muži, kteří by v reklamách byli prezentováni jako módní doplňky a pod. A taky by mě zajímalo, kdyby se některý muž proti tomu ohradil, kolik žen by ho kvůli tomu nazvalo impotentem.. Musím se vždycky smát:-) to je klasická reakce: nespokojená žena = frigidní žena. To je takový model, kam se jen dosazuje. To já asi nejsem žena, jelikož např. nižší platové ohodnocení žen mi vadí přestože orgasmus zažívám téměř denně... no, budeme si myslet, že tihle lidé vědí, o čem mluví. Zpět ke Kyselé žábě. Poprosila bych pana lajku, aby zaslal argument, nebo názor, nebo něco takového, pokud se s tím už někdy setkal.. proč mu tato soutěž vadí? A jestě o něco bych ho poprosila. Určitě nejsou jen vůči ženám sexistické výpady. Napište mi prosím nějakou sexistickou reklamu nebo výpad vůči mužům. Ať vidíme, že tato soutěž je opravdu nesmyslná, neboť jde pouze o to, že frigidní ženy nemají smysl pro humor, kdežto muži si z takových věcí nic nedělají. Děkuji.

Odpovědět na příspěvek

 

Jen si tak říkám, že

Autor: Olga Muž

Založeno: 14.08.2006, 10:34

Odpovědí: 12

cílem Svazu mužů je "ukázat, o co tyto organizace a skupiny vlastně usilují a upozornit na skrytá nebezpečí či případné dopady". Jestli ono by to v očích pana autora tím odporným "umělým vyhledáváním a veřejným lynčováním nepřátel" nebylo taky :-D

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: M. Prokeš Muž

Založeno: 14.08.2006, 10:53

No ono to spíš je v principu tak, že svaz mužů na to upozorňuje svoje členy. Kdežto např. ta lživá stínová zpráva bude přednesena na půdě Spojených národů a to je velký problém.

Odpovědět na příspěvek

 

Kyselá žába

Autor: Olga Muž

Založeno: 14.08.2006, 10:56

bude přednesena na půdě OSN?

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: M. Prokeš Muž

Založeno: 14.08.2006, 11:13

Nikoliv, já psal stínová zpráva, ne kyselá žába. Sice se to trošku rýmuje, ale je to něco jiného.
A nemyslím Olgo, že jste nepochopila, co jsem tím komentářem chtěl říct. Nechme, ať předstírá hloupého poručík Columbo, vy to dělat nemusíte.

Odpovědět na příspěvek

 

Já Vás jenom

Autor: Olga Muž

Založeno: 14.08.2006, 11:35

taktně upozorňuju, že celá ta věta zní "nějak mi TAHLE SOUTĚŽ připomíná umělé vyhledávání a veřejné lynčování nepřátel." Takže panu autorovi přijdou jako nenávistné špiclování aktivity, o kterých se Kofi Annan nedozví a kterým se věnujete taky (říkejme jim třeba monitoring nepřítele), takže se Vám trochu divím, že to tu tak bezelstně vystavujete. I když s trochou dobré vůle se to dá brát jako známka statečnosti a objektivity ;-)

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: M. Prokeš Muž

Založeno: 14.08.2006, 11:46

Jen klid, já ten článek nepsal. Důvod proč s Váma diskutuju je ten, že mám dojem, že jako cílová skupina (muž) jsem dovedl pochopit předmět článku.
A teď přemýšlím, jestli je tomu tak i u Vás, Olgo.
Co jsem však nepochopil je, v čem jste s autorem ve sporu.. A to hloupost nepředstírám, asi je teď skutečná, tak na mě musíte trochu pomaleji. :-)

Odpovědět na příspěvek

 

Dobře, tak p.o.m.a.l.u... ;-)

Autor: Olga Muž

Založeno: 14.08.2006, 13:09

Já s autorem ve sporu nejsem - že mu Kyselá žába (jakožto akce shromažďující "důkazy o ubližování ženám") přijde blbá a kontraproduktivní, je jeho osobní názor, na který má právo. Jenom pichlavě upozorňuju, že vystavit tenhle článek s tímhle hodnocením na webu Svazu mužů (= organizace shromažďující "důkazy o ubližování mužům") mi připadá trochu... no netaktické. Ale zjevně jsem jediná, koho tahle paralela napadla, takže si tím nelamte hlavu :-)

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: M. Prokeš Muž

Založeno: 14.08.2006, 13:56

Ale Oglo, přiznejte se, že Vám ta soutěž příjde taky blbá. Alespoň trošičku, úplně mikroskopicky... To vy se určitě jen tak přísně tváříte :-)

Odpovědět na příspěvek

 

Neříkejte mi Oglo,

Autor: Olga Muž

Založeno: 14.08.2006, 14:10

nebo Vás kousnu! ;-) Tak důvěrně se zase neznáme, abyste mě mohl oslovovat v eskymáčtině! Soutěž mi přijde na stejné úrovni jako všechny ostatní akce tohoto typu - anketou o největšího Čecha začínajíc a soutěží o ideálního ženicha/nevěstu roku 2006 končíc. Je to jen mediální humbuk. I když mě potěšilo, že mezi vysokoškolačkami vyhrál ženicha inteligent Lukačovič, kdežto celkově hokejista Jágr.

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: M. Prokeš Muž

Založeno: 14.08.2006, 14:16

Jee promiňte. To jen moje g se cítilo odstrkováno, protože ho moc často nepoužívám, tak se pro jednou rozhodlo přeskočit dopředu, no. :-)

Odpovědět na příspěvek

 

kyselá žába i na druhou stranu ?

Autor: NTPT Muž

Založeno: 15.08.2006, 13:51

Zajímalo by mně zdali tento titul bude udělován i jaxi na druhou stranu, tedy za zlý sexistický diskriminační a politicky nekorektní výroky mířící také na muže.

Třeba na ono legendární "jste muž, tedy sobec" nebo "muž nemůže být nikdy dostatečně potrestán" pronesené na televizní obrazovce., nebo výroky Barbory Tachecí o "klubu testosteronových býčků kteří .. bla bla bla "

Takže dámy, která z vás vyfásne kyselou žábu ? Budete schopny kritizovat sexismus i ve vlastních řadách ?

Odpovědět na příspěvek

 

jinak, víte co je zajímavé ?

Autor: NTPT Muž

Založeno: 15.08.2006, 13:55

žádný feministický server neumožnuje diskuzi k článkům. ani zmíněná žaba na prameni nikoliv.

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: yahya Muž

Založeno: 16.08.2006, 07:44

A co Bloody Mary? To je feministické až dost, nebo ne?
(http://bloodymary.b
log.cz/)

Odpovědět na příspěvek

 

Co je na té věci nejzajímavější?

Autor: Saša Muž

Založeno: 14.08.2006, 13:03

Odpovědí: 2

Jako vždy PENÍZE.
Občanské sdružení Žába na prameni vzniklo v roce 2005 - 17. 3. 2005.
Téhož roku obdrželo státní dotaci ze státního rozpočtu pro rok 2005 ve výši jeden milion a šedesát tisíc korun českých.
Rovněž samotná obec Líšnice poskytuje tomuto občanskému sdružení šesti lidí dotace, avšak není snadno zjistitelné, v jaké výši. Tato obec s 345 voliči má své www stránky zřízeny jen k reklamě některých firem, nikoli k informaci občanů (a úřední desku, povinnou v elektronické podobě jak podle zákona o obcích, tak i podle správního řádu, na obecních stránkách dohledat nijak nelze a tím nelze dohledat ani rozpočet, ani usnesení zastupitelstva etc. etc.).

Existuje nějaké jaké občanské sdružení, které při mizivém počtu členů získalo hned při svém vzniku ze státního rozpočtu přes milion korun?

Jinak celá jejich akce "kyselá žába" je zjevným pokusem o nápodobu ekoteroristického "ropáka roku". Ekoteroristům to ale nevyšlo podle představ - kandidatura na ropáka roku je mezi těmi, které ty "Děti země" takto chtěli veřejně zostudit a zesměšnit, považována za věc žádoucí, za důkaz seriosnosti a prospěšnosti. Být vyhodnocen jako "ropák roku" je dnes pomalu větší ctí než získat nějaké vyznamenání od presidenta.

Doporučuji cílové-pronásledované skupině stejný postoj. Nechť soutěží o to, komu se podaří feministky víc rozběsnit, ať se pak získanou cenou může veřejně chlubit.

Odpovědět na příspěvek

 

Jestli ony to nejsou peníze

Autor: Olga Muž

Založeno: 14.08.2006, 13:27

za tenhle projekt:

"V jedné vsi jménem Líšnice nedaleko Prahy žila byla kamenná žába, a ta se stala inspirací pro tři sudičky. Jmenovaly se Dana, Hana a Anna. Jednou se Dana a Hana, které neměly na mateřské dovolené se čtyřmi batolaty co na práci, podívaly do novin, a objevily inzerát, který nabízel grant na projekty pro rovné příležitosti mužů a žen. Aby bylo jasno – Dana má sedmnáctiletého a tříletého syna, Hana tříletá trojčata. Zaplatily si školení pro příjemce grantů na podporu rovných příležitostí, sepsaly grantovou žádost na projekt Rovné příležitosti v pedagogické praxi, a s prostředky Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky se pustily do práce." Viz www.zabanaprameni.cz

M
imochodem, dva členy ze šesti jsou muži. Ale možná jsou taky frigidní, to na webu nepíšou.

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: M. Prokeš Muž

Založeno: 14.08.2006, 13:53

Tak pořád se feministické organizace brání, že feministka nerovná se frigidní ženská a vy to teď potvrzujete. Tak co si z toho pak my všichni - jednoduchý chlapi máme vybrat :-))

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: Kristina Muž

Založeno: 15.08.2006, 21:52

Odpovědí: 5

O výhry v soutěžích o sexistické výroky nestojím, tak jen tak mimo soutěž přihazuji svůj typ tady a teď:

"Diskriminac
e otců v rozvodovém určování péče o dítě
je zřejmě způsobena podvědomou obecnou znalostí reálně obvyklé nenávisti žen vůči cizím dětem."

(autor Saša, umístění o čtyři diskuse výše)

Odpovědět na příspěvek

 

Tak by mne zajímalo,

Autor: Saša Muž

Založeno: 16.08.2006, 08:03

co to má společného se sexem? Nebo Vás ta představa ubližování vyvdaným dětem nějak sexuálně vzrušuje, že to považujete za sexistický výrok? Tak to byste byla vskutku vydařená macecha.

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: kristina Muž

Založeno: 16.08.2006, 09:39

No, jak říkám. Kandidát do soutěže k pohledání. :-)

Odpovědět na příspěvek

 

Sexismus není odvozen od slova sex

Autor: Olga Muž

Založeno: 16.08.2006, 09:57

ve významu intimních aktivit, ale od slova sex ve významu pohlaví (muži a ženy).

Navíc je ten Sašův výrok úplná blbost. Vyrůstat s otčímem je pro dítě naopak jedno z nejrizikovějších dětství. Stačí si přečíst třeba "Proč se lidé zabíjejí" od prof. Zrazvého.

Odpovědět na příspěvek

 

Autor: Kristina Muž

Založeno: 16.08.2006, 10:47

Myslím, že Saša význam slova sexismus v kontextu toho článku zná, alespoň se mi nechce věřit, že by ho jako vysokoškolsky vzdělaný muž neznal, pouze si zvolil velmi konfrontační způsob reakce.

Odpovědět na příspěvek

 

Tomu klidně věřte,

Autor: Olga Muž

Založeno: 16.08.2006, 12:56

on už je starší generace, anglicky neumí a novoty nesnáší :-)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

žádný feministický server neumožnuje diskuzi k článkům. ani zmíněná žaba na prameni nikoliv.


Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola: 

Opište znaky z obrázku do spodního pole:

 

 


ROVNOPRÁVNOST.cz je kolektivni tvooený, nezávislý, svobodný, názorový web. Jeho posláním je komentovat a zviditeloovat spoleeenské problémy týkající se mužu. Stránky vznikly za úeelem osvity a dokumentace. Cílem je umožnit všem publikovat svobodné názory formou elánku nebo diskuzních poíspivku. Stránky dávají svobodný prostor i kontroverzním názorum a tabuizovaným tématum, o kterých se veoejni nemluví nebo se bojí mluvit. Nesnaží se nikomu vnucovat cizí názor a nechávají na každém, aby si vytvooil svuj vlastní.

Copyright © 2007 Rovnopravnost.cz                Tvorba www - Web & Media a.s.