Zprávy


16. února 2014

Politika

Redaktor: ld

Aktualita

Novou ombudsmankou českého feministánu - České feministické republiky - bude paní Anna Šabatová

Blahopřála i kámoška Marksová - Tominová

Novou ombudsmankou bude Šabatová, chce širší pravomoci.

Praha - Novou ombudsmankou bude bývalá zástupkyně veřejného ochránce práv Anna Šabatová. Poslanci jí dali v dnešním druhém kole tajné volby přednost před nynějším zástupcem ombudsmana Stanislavem Křečkem. Šabatová nahradí Pavla Varvařovského, který se v prosinci funkce vzdal. Exposlance ČSSD Křečka navrhl na ombudsmana prezident Miloš Zeman i Senát. Šabatová měla senátní nominaci.

Šabatová dostala tolik hlasů, kolik činil nejnižší nutný počet ke zvolení. Volilo ji 85 ze 168 poslanců, kteří se výběru zúčastnili, oznámil za volební komisi Jan Klán (KSČM). Křeček obdržel 36 hlasů. Šabatová se ujme funkce hned poté, co složí slib do rukou předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD). Podle Hamáčka by se tak mělo stát v úterý 18. února. První kolo volby se konalo už ve čtvrtek, kdy neuspěl ani jeden z kandidátů.

Šabatová by s politiky ráda diskutovala o rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv. Po svém zvolení novinářům řekla, že ombudsman by měl mít možnost navrhnout Ústavnímu soudu zrušení zákona a v otázkách diskriminace podávat žaloby. Současné pravomoci veřejného ochránce práv dávají podle ní dobrou možnost chránit práva lidí. V prvních týdnech se chce Šabatová především seznámit se zaměstnanci a s tím, kam se úřad za sedm let od jejího odchodu posunul. Chtěla by také udělat revizi toho, co navrhovali její předchůdci.

Křeček není zklamán, že ho Sněmovna za ochránce práv nevybrala. ČTK řekl, že se těší na spolupráci se Šabatovou. "Nevidím v tom vůbec žádný problém. Jistě budeme velmi dobře spolupracovat. Jsme trošku odlišné typy, což ale může být jen ku prospěchu věci," uvedl. Doplnil, že on sám se považuje spíše za advokáta všedního dne, který řeší běžné problémy lidí, zatímco Šabatová se zabývá spíše "vyšší částí všeobecných práv". Kombinace obojího může být podle něj velmi dobrá. Zdůraznil, že se svým postem zástupce ombudsmana je zcela spokojený.

Volbu Šabatové ocenil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Věří, že díky profesní i lidské kvalifikaci a zkušenostem s bojem proti bezpráví naváže na své předchůdce a bude se zasazovat za lidská pravá a dodržování pravidel spravedlivé společnosti, uvedl v tiskové zprávě.

Varvařovský byl v úřadu od 13. září 2010, skončil před uplynutím svého mandátu. Byl ve své pozici dlouhodobě nespokojen především s tím, že politici jeho doporučení příliš nerespektují. Ze 16 podnětů na změnu zákonů, které předložil Poslanecké sněmovně v letech 2011 a 2012, mu zákonodárci vyhověli jen jednou v plném rozsahu a dvakrát částečně. Posledním impulzem pak podle něj bylo vážné onemocnění manželky, jejíž zdravotní stav se nezlepšoval tak rychle, jak by si přál.

Posláním ombudsmana, jímž byl koncem roku 2000 na první šestileté období zvolen exministr spravedlnosti Otakar Motejl, je chránit občany před nečinností nebo špatným rozhodnutím orgánů státní správy. Pokud ombudsman zjistí, že konkrétní orgán pochybil, je v jeho pravomoci vyzvat jej k nápravě. Když se tak nestane, umožňuje mu zákon jako nejvyšší sankci zveřejnění případu.


Zdroj: ceskenoviny.cz

Přečtení článku: 18471x

Tisknout článek

Průměrná známka článku: 2.9

Pošli článek kamarádovi

Oznámkuj článek (1 - nejlepší): 1 2 3 4 5


Související články

24.11.2016, 09:30   10 důvodů, proč by Hillary Clintonová neměla být příští americkou prezidentkou
31.03.2015, 16:14   Co dělat s „pseudosamoživitelkami“?
23.02.2015, 17:48   V Thajsku obžalovali bývalou premiérku, hrozí jí až deset let
29.12.2014, 13:34   Chovanec (ČSSD): Bez žen žádné miliony
15.11.2014, 11:57   V ČR vládnou feministky. Normální muž zastání nemá


Diskuse ke článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola: 

Opište znaky z obrázku do spodního pole:

 

 


ROVNOPRÁVNOST.cz je kolektivni tvooený, nezávislý, svobodný, názorový web. Jeho posláním je komentovat a zviditeloovat spoleeenské problémy týkající se mužu. Stránky vznikly za úeelem osvity a dokumentace. Cílem je umožnit všem publikovat svobodné názory formou elánku nebo diskuzních poíspivku. Stránky dávají svobodný prostor i kontroverzním názorum a tabuizovaným tématum, o kterých se veoejni nemluví nebo se bojí mluvit. Nesnaží se nikomu vnucovat cizí názor a nechávají na každém, aby si vytvooil svuj vlastní.

Copyright © 2007 Rovnopravnost.cz                Tvorba www - Web & Media a.s.