Zprávy


27. června 2014

Žena & Muž

Redaktor: ld

Aktualita

Mužů ve školách je stále málo. Za 4 roky přibylo 150 statečných.

Nejmenší školáky učí jen necelých pět procent mužů. Jejich počet se ale zvýšil. Ve srovnání s rokem 2008 přibylo 150 učitelů na prvním stupni základních škol. Vyplývá to ze statistik ministerstva školství. První stupeň sice ovládají učitelky, mezi nimi se ale stále častěji objevuje mužský element.

Na prvním stupni se děti setkají většinou s učitelkami

Žáci respektují učitele zpočátku víc

V českých školách učí na prvním stupni ve srovnání s evropskými zeměmi takřka nejvíce žen, říká Jana Halamová z Národní agentury pro evropské vzdělávací programy.

„Podobně je na tom ještě Itálie, Litva, Maďarsko a Slovinsko. Dobře je na tom například Turecko, které má pouze 52 procent učitelek na prvním stupni,“ vysvětluje Halamová.

Hodinu matematiky u žáků třetí třídy na pražské Základní škole Brána jazyků vede Radek Alferi, učitel s patnáctiletou praxí.

„Ze začátku jsem jezdil na tábory. Když jsem začal dělat praktikanta, tak jsem postupem času zjistil, že mi to s dětmi jde. Vybral jsem si pedagogickou fakultu i z toho důvodu, abych mohl s dětmi pokračovat," přibližuje učitel svoji volbu.

Alferi přiznává, že se někdy cítí v převážně ženském kolektivu zvláštně. Svoji práci má ale rád, i když jako velkou nevýhodu vidí platy pedagogů.

„Zatím si úplně nedokážu představit, že bych s tím živil rodinu,“ přiznává Radek Alferi.

Muži na prvním stupni jsou na pražské Základní škole Brána jazyků s rozšířenou výukou matematiky tradicí. Na prvním stupni působí ve škole čtyři učitelé.

„U nás funguje systém, že paní učitelky mají první a druhou třídu. Od třetí do páté třídy se vyučující mění a vyučují mimo jiné naši páni učitelé,“ vysvětluje ředitel školy Petr Tlustý.

Někteří rodiče si tuto základní školu vybrali proto, že pro děti může být muž na prvním stupni velkým vzorem.

„Přiznám se, že nejhlavnější při výběru školy bylo, že na prvním stupni učí muži,“ potvrzuje maminka Jana Reitrová.

V první třídě by Radek Alferi učit nechtěl. Podle něj tam patří ženy, které často přebírají mateřskou roli.

S tím souhlasí také ředitel školy Petr Tlustý. „Zdá se mi, že v první nebo druhé třídě je paní učitelka příjemnější element. Pro děti je to druhá maminka,“ říká Tlustý.

Kolega z prvního stupně Petr Šunda by si ale troufl. „Asi by tam byl trochu jiný přístup než maminkovský od paní učitelek, ale asi by to šlo,“ věří učitel Šunda.

Motivací pro muže, ale nejen pro ně, by podle kandidáta na post ministra školství Marcela Chládka z ČSSD mohl být kariérní systém, více peněz ve školství a důraz na prestiž učitelského povolání.


Zdroj: rozhlas.cz

Přečtení článku: 18656x

Tisknout článek

Průměrná známka článku: 2.9

Pošli článek kamarádovi

Oznámkuj článek (1 - nejlepší): 1 2 3 4 5


Související články

27.03.2017, 11:44   V Česku je značný nedostatek mužů-učitelů, navíc stárnou
12.03.2017, 13:41   Z ministryně práce se stane vrchní inseminátorka!
31.01.2017, 10:05   Rozvod zvládají muži hůře než ženy, i když si lidé myslí pravý opak
21.01.2017, 11:14   Ženy diskriminují muže
19.01.2017, 18:42   Ženská přesilovka na ministerstvech. Muži jsou zde v menšině


Diskuse ke článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola: 

Opište znaky z obrázku do spodního pole:

 

 


ROVNOPRÁVNOST.cz je kolektivni tvooený, nezávislý, svobodný, názorový web. Jeho posláním je komentovat a zviditeloovat spoleeenské problémy týkající se mužu. Stránky vznikly za úeelem osvity a dokumentace. Cílem je umožnit všem publikovat svobodné názory formou elánku nebo diskuzních poíspivku. Stránky dávají svobodný prostor i kontroverzním názorum a tabuizovaným tématum, o kterých se veoejni nemluví nebo se bojí mluvit. Nesnaží se nikomu vnucovat cizí názor a nechávají na každém, aby si vytvooil svuj vlastní.

Copyright © 2007 Rovnopravnost.cz                Tvorba www - Web & Media a.s.