Zprávy


28. června 2014

Názor

Redaktor: ld

Aktualita

Mateřský instinkt je přežitek, i tatínkové dobře znají své děti

Novinky.cz

Říká se, že mateřský instinkt není radno podceňovat. Pokud se matce něco nezdá s jejím potomkem v pořádku, je dobré se toho držet. Kde se ale takový instinkt bere a opravdu ho mají jen ženy?

Francouzští vědci zjistili, že nejen matky jsou dobré v rozpoznávání druhu pláče svého potomka. Identifikaci brekotu totiž umějí v mnohých rodinách stejně dobře rozlišit i tatínkové. Jak ale současně vědci z univerzity v Saint-Etienne dodávají, záleží při rozlišování pláče u dítěte na množství času, který rodič s potomkem tráví.

Odborníci tento vztah testovali u studie, při které zvukově zaznamenávali pláč 29 různých dětí ve věku 58 až 153 dní (cca 2-5 měsíců). Mezi dětmi byl i národnostní rozdíl. Patnáct jich pocházelo z Francie a 14 z Demokratické republiky Kongo.

Vědci výběrem různých zemí chtěli prokázat, jestli v rozpoznávání pláče u dítěte hraje nějakou roli i konkrétní kulturní prostředí, cituje ze studie server Daily Mail.

Dobrý rodič se jen tak nesplete

Jednotlivým rodičům bylo vždy puštěno pět nahrávek dětí, a ti měli následně určit, které z nich bylo právě to jejich. Podle zjištění v 90 % nahrávek rodiče správně identifikovali právě svého potomka (ti, kteří byli se svým dítětem v kontaktu více než půl dne).

U matek to bylo 98 % ze všech správných, otcové ale také nezaostali, dobře identifikovalo svého potomka 90 % z nich. Pokud tatínkové trávili se svým dítětem méně času (pod čtyři hodiny denně), byli schopni dobře identifikovat svého potomka v 75 % případů.

Autoři uvedeného výzkumu tak podle výsledků jednoznačně tvrdí, že dřívější studie zaměřené pouze čistě na mateřský instinkt, nejsou pravdivé, neboť nevzaly v úvahu faktor času, který tráví oba rodiče se svým potomkem.

"Oba rodiče - otec i matka - mohou spolehlivě a neomylně rozpoznat problém svého potomka jen podle křiku. Jediným zásadním faktorem k tomu není pohlaví, ale pouze čas, který s dítětem tráví," cituje se na závěr ve studii, která byla uveřejněna v časopise Nature Communications.


Zdroj: www.iustin.cz

Přečtení článku: 11758x

Tisknout článek

Průměrná známka článku: 2.8

Pošli článek kamarádovi

Oznámkuj článek (1 - nejlepší): 1 2 3 4 5


Související články

12.03.2017, 13:41   Z ministryně práce se stane vrchní inseminátorka!
15.01.2017, 10:08   71 % rodičovských vražd páchají matky a 60 % obětí jsou chlapci
03.12.2016, 15:05   Soudy o děti? Otcové bez šance.
12.01.2015, 13:44   Upadla mi na zem, brání se žena obžalovaná z týrání dcery
30.12.2014, 23:00   Proč nepodporovat samoživitelky


Diskuse ke článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola: 

Opište znaky z obrázku do spodního pole:

 

 


ROVNOPRÁVNOST.cz je kolektivni tvooený, nezávislý, svobodný, názorový web. Jeho posláním je komentovat a zviditeloovat spoleeenské problémy týkající se mužu. Stránky vznikly za úeelem osvity a dokumentace. Cílem je umožnit všem publikovat svobodné názory formou elánku nebo diskuzních poíspivku. Stránky dávají svobodný prostor i kontroverzním názorum a tabuizovaným tématum, o kterých se veoejni nemluví nebo se bojí mluvit. Nesnaží se nikomu vnucovat cizí názor a nechávají na každém, aby si vytvooil svuj vlastní.

Copyright © 2007 Rovnopravnost.cz                Tvorba www - Web & Media a.s.