Zprávy


22. května 2007

Harašment

Redaktor: PeP

Aktualita

Dokázat to, co jsem neudělal, není jednoduché!

Podle názoru zkoumaného vzorku veřejnosti je za sexuální obtěžování považováno například chování muže, který všem kolegyním zásadně tyká, oslovuje je kočičko nebo miláčku...

Narážky se skrytým významem či „košilaté“ vtipy jsou běžnou součástí pracovního života.

„Podle studie Sociologického ústavu AV ČR, publikované v srpnu 2005, se celá čtvrtina české populace v práci setkala se sexuálním obtěžováním. Je však třeba podotknout, že bylo zkoumáno sexuální obtěžování v laickém slova smyslu, nikoli v právním. Bylo zjištěno, že konverzace s erotickým podtextem mezi zaměstnanci, provokace a narážky se skrytým významem či ,košilaté‘ vtipy jsou naprosto běžnou součástí pracovního života. Podle názoru zkoumaného vzorku veřejnosti je za sexuální obtěžování považováno například chování muže, který všem kolegyním zásadně tyká, oslovuje je kočičko nebo miláčku, při konverzaci se jich opakovaně dotýká. Kolegové v čele s ředitelem, kterému v kanceláři visí kalendář s nahotinkami a pije kávu z hrnečku s nápisem ,Myslím jen na sex‘ hodnotí chování svého zaměstnance konstatováním, že on je prostě takový a jiný nebude. Ačkoliv většinu žen toto chování obtěžuje, muži si vůbec neuvědomují, že se dopouštějí sexuálního obtěžování. Ano, ne každý totiž může vnímat určité chování za sexuální obtěžování. Některouženu plácnutí po zadnici nebo obdivný pohled do výstřihu neuráží, ba naopak je to vyznamenáním, že o ni muži mají ještě zájem. Jinou ženu může urazit už pouhé přitisknutí kolegy v přeplněném výtahu, který tak učinil nevědomky. Nevítanost chování je tedy dána, když adresát takového chování důvodně pohlíží na ono chování jako na odporné nebo nevhodné a ke kterému, pozor dámy, nevybízel. Soud by měl přitom posuzovat situaci jako celek, zkoumat, zda oběť sama nezavdala příčinu k sexuálnímu obtěžování svým chováním či zevnějškem se znaky sexuální agresivity nebo vyzývavosti. Rozhodně problematický je právě princip dokazování u případného soudního sporu, kdy je dokazována nevina. Oběti sexuálního obtěžování si při přečtení tohoto řádku jistě oddychly. Ovšem agresorovi, který byl označen neprávem, se u soudního jednání nejednou orosí čelo. Prokázat totiž něco, co jste neudělal, lze jen velmi těžko. A tak v budoucnu můžeme očekávat i zneužití sexuálního obtěžování v podobě ,spiknutí‘ zaměstnance/zaměstnankyně nebo několika zaměstnanců/zaměstnankyň proti svému kolegovi/kolegyni/podnikateli s nařčením, že na ně/ni/něho činil/la nemístné poznámky, nebo je/ho/ji hladil/la na místech, která jsou přístupná jen pro jejich/jejího/jeho milence/milenku či partnera/partnerku. Takže, opatrně, pánové... i dámy podnikatelského stavu!“

Mgr. Barbara Martinů, advokátka


Zdroj: Gfk


Zdroj: Komora.cz květen 2007

Přečtení článku: 37113x

Tisknout článek

Průměrná známka článku: 2.8

Pošli článek kamarádovi

Oznámkuj článek (1 - nejlepší): 1 2 3 4 5


Související články

17.05.2014, 18:20   Muži jako oběti. K sexu bývají donuceni i násilím, tvrdí studie
14.12.2013, 02:20   Šestiletý američan políbil dívku a následně byl obviněn ze sexuálního obtěžování
01.07.2013, 01:14   Jak se ženy mstí partnerovi? Obviní ho ze znásilnění
15.05.2013, 00:40   Věznitel z Ohia se údajně mstil ženám za to, že ho exmanželka připravila o čtyři děti.
16.08.2010, 11:08   Jeden z deseti zaměstnanců hlásí sexuální obtěžování


Diskuse ke článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

 

Z detektivek je známo,

Autor: Milan Muž

Založeno: 21.05.2007, 23:48

Odpovědí: 3

že jediným důkazem neviny je alibi. Tedy důkaz přítomnosti na úplně jiném místě ve stejné době, kdy pachatel čekoholiv musel být na místě činu.
Důležitá je proto prevence: nevytvářet pohlavně smíšená pracoviště. Zejména nepřijímat za podřízené ženy. A když už to nejde nemít za podřízené ženy, jako třeba servírky nebo pokojské, je třeba pečlivě organizovat pracoviště a práci tak, aby žádný muž nemusel být ani chvíli s žádnou ženou o samotě.

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Z detektivek je známo,

Autor: gingo Muž

Založeno: 22.05.2007, 00:12

Cukrouši, zapoměl jsi, že sexuální obtěžování nemusí být jenom záležitost opačného pohlaví :-)
Kdo by to byl býval řekl do biskupa Bicana, že se zamiluje do chlapce.

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Z detektivek je známo,

Autor: Žena

Založeno: 22.05.2007, 00:19

Jo. Důležitý je nevytvářet pracoviště, kde pracuje víc než jeden člověk, jinak jsou z toho akorát problémy.

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Re: Re: Z detektivek je známo,

Autor: Kytička Žena

Založeno: 22.05.2007, 00:21

bať, bať :-))

Odpovědět na příspěvek

 

Barbara Martinů

Autor: Olga Žena

Založeno: 22.05.2007, 11:09

Odpovědí: 1

je hodně špatná advokátka, když se ani neseznámí s judikaturou Ústavního soudu ve věci, o které píše. Kdyby to byla udělala, věděla by, že prokázání vlastního činu sexuálního obtěžování leží na žalobci (tj. tom, kdo tvrdí, že k němu došlo), nikoliv na žalovaném.

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Barbara Martinů

Autor: Eda Muž

Založeno: 17.06.2007, 14:18

Podle průzkumu bych na určité posty ženy z důvodu tohoto rizika vůbec nezaměstnával,zneužití je poměrně časté a těžko dokazatelné.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola: 

Opište znaky z obrázku do spodního pole:

 

 


ROVNOPRÁVNOST.cz je kolektivni tvooený, nezávislý, svobodný, názorový web. Jeho posláním je komentovat a zviditeloovat spoleeenské problémy týkající se mužu. Stránky vznikly za úeelem osvity a dokumentace. Cílem je umožnit všem publikovat svobodné názory formou elánku nebo diskuzních poíspivku. Stránky dávají svobodný prostor i kontroverzním názorum a tabuizovaným tématum, o kterých se veoejni nemluví nebo se bojí mluvit. Nesnaží se nikomu vnucovat cizí názor a nechávají na každém, aby si vytvooil svuj vlastní.

Copyright © 2007 Rovnopravnost.cz                Tvorba www - Web & Media a.s.