Významní muži


11. ledna 2005

2. Významní muži XX. století

Redaktor: DaD

Elvis Presley

Zpěvák

¬08.01.1935   U16.08.1977

Elvis Presley

Elvis Presley se narodil 8. ledna 1935 ve městě Tupelo - ve státě Mississippi. Jeho bratr, dvojče Jesse Garon, zemřel hned po porodu. Zřejmě i kvůli jeho smrti milovala Elvisova matka Gladys

své jediné dítě silnou a odevzdanou láskou. Od útlého dětství zpíval Elvis v kostelním sboru a pěvecký talent projevil na základní škole - v osmi letech vyhrál soutěž mladých talentů.

Elvis Presley - 50´


Střední školu dokončil v Memphisu, kam se rodina v roce 1948 přestěhovala a v roce 1951 začal Elvis pracovat jako řidič u firmy Precision Tool . V srpnu 1953 si nahrál za 4 dolary (traduje se, že pro svou matku, kterou zbožňoval) svou první desku, ve veřejném studiu Memphis Recording Service, s písní My Happiness. Majiteli Sun Records a hledači talentů, Phillipsovi, neušel jeho výkon, označil Elvise za "bílého zpěváka s černošským hlasem" a v roce 1954 stál u zrodu Elvisovy první profesionální desky a také u vysílání rokenrolu "That´s All Right Mama" v červenci 1957 rozhlasem. Tento rozhlasový přenos měl obrovský úspěch u posluchačů. V červenci 1954 přišlo první vystoupení. Elvisova deska That´s All Right byla vydávána pouze v městě Memphis, a v jeho okolí, měla asi 1600 majitelů. Zato desky Teddy Bear bylo prodáno přes 2000000 nahrávek. Do roku 1956 vystoupil Elvis na 50 koncertech a představil se s písní Hound Dog, která způsobila poprask. Elvis byl kritizován za otevřený sexuální projev ( s podlomenýma kolenama se houpal v bocích). Od tohoto roku se stal jeho manažerem plukovník Tom Parker, který pro Elvise pracoval po celou dobu jeho kariéry. Roku 1956 natočil Elvis také svůj první film Love Me Tender. Elvis už byl slavný po celé Americe, hlavně u mladé generace. Jeho úspěch nezávisel jen na vzhledu a pohybech těla. Elvis vytvořil zcela nový styl - rock&roll, a to namícháním country, gospelu a černošského blues

Elvis Presley v armáděKdyž se Elvis poprvé objevil v televizi, v pořadu Miltona Berla, stoupla rázem sledovanost tohoto pořadu, ale jakmile přišel do TV po druhé, předpovídaly novináři, že půjde tak rychle dolů jak šel nahoru. Proč? Protože většině americké populace (převážně té starší) se při písni Hound Dog (a nejen té), nelíbily pohyby jeho nohou. Po pořadu dostal Milton Berle 700000 kritických dopisů, ani jeden pochvalný. Když se objevil po třetí v pořadu Eda Sulivana, rozhodlo se, že se Elvis nesmí točit do televize od pasu dolů. Při svém posledním televizním vystoupení si Elvis vymyslel pohyby rukou a nejen v hitu Don´t Be Cruel předvedl, co si o filmování "od pasu nahoru" myslí. Elvis měl rád televizi, ale televize neměla ráda jeho. Po několika koncertech odešel točit další film se jménem Loving you - v tomto filmu jsou jedny z nejlepších Elvisových písní. Když se natáčela jedna taneční scéna, pozval Elvis do publika svoji matku. Když zemřela, nechtěl už Elvis tento film nikdy vidět. Elvis natočil i jiné filmy např. Jailhouse rock, ze kterého pochází první televizní klip světa. Mimochodem k písni Jailhouse rock si utvořil svou vlastní choreografii. V té době také koupil v Memphisu nádherný dům pro sebe a rodiče - Graceland.

Elvis Presley s Frankem Sinatrou


V roce 1958 byl Elvis povolán na vojnu do Německa. Zde poznal svou budoucí ženu Priscillu, které bylo v té době 14 let. Jejich vztah neskončil ani po návratu Elvise do USA v roce 1960. V době vojny Elvisovi zemřela matka, s čímž se nikdy úplně nesmířil. Po návratu z Německa vystoupil Elvis v show Franka Sinatry a poté následovala téměř osmiletá koncertní odmlka. Elvis začal natáčet filmy. Toto Hollywodské období měl v podstatě v rukou Elův manažer Tom Parker. Elvisovi se mnohé filmy nelíbily a připadaly mu naivní. Marně čekal na pořádnou dramatickou roli, ve které by mohl naplno ukázat svůj talent.

Elvis Presley na Hawaii


V květnu 1967 se Elvis oženil s Priscillou, která s ním již několik let žila. 1. února 1968 se jim narodila dcera Lisa Marie. Elvis se ale po profesionální stránce začal nudit, a tak se navrátil na koncertní podium (Elvis Comeback). Změnil image i styl. Fanoušci ho přijali s obrovským nadšením a následná 70. léta jsou ve znamení velkých koncertů, zejména v Las Vegas, kam se sjížděli lidé z celého světa. V roce 1973 se Elvis a Priscilla rozvedli, což Elvise poznamenalo na zbytek života. (Lisa Marie potom jezdila za tátou do Gracelandu na návštěvy). Už v té době měl Elvis problémy se zdravím, lékaři mu zjistili zelený zákal na jednom oku. Občasné problémy s váhou musel Elvis řešit kvůli koncertům rychle - pomocí prášků na hubnutí. Díky přehozenému dennímu rytmu měl problémy se spánkem, bral prášky na spaní. Jeho srdce tuto zátěž těžko zvládalo, hlavně při koncertech, kdy hrála roli i velká váha jeho kostýmů.

Elvis Presley - 70'


Elvis zemřel 16. srpna 1977 ve svém milovaném Gracelandu, pravděpodobně na selhání srdce. S Králem se do Memphisu přišlo rozloučit kromě rodiny a přátel kolem 750 000 fanoušků.


Zdroj: Elvisovy stránky

Přečtení článku: 73335x

Tisknout článek

 

Pošli článek kamarádovi

 Diskuse ke článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

 

Autor: Lumir Poledník Muž

Založeno: 23.04.2006, 16:17

Odpovědí: 0

E.P.je nesporně absolutní jedničkou mezi zpěváky popmusic v USD a pravděpodobně v celém světě a i když byl na svou dobu značně extravagantní,jeho výstřelky nikdy nezastínily jeho pěvecké umění.Zpěv byl vždy nad průvodními jevy,které tolik v té době vadily starším posluchačům.Pravděpodobně nastartoval převahu komerčnch priorit mládeže nad střední generací,t,j, vyvolal cosi,jako omlazení divácké veřejnosti,čili showbyznysmani začali více brát v úvahunázory a vkus teeneagerů před střední,sice bohatší,ale časově vytížiněnjší střední a starší generací,která nemohla mládeži konkurovat v rychlosti reakcí na novinky na popmusic,scéně.Mládež vždy reagovala na provokující výstřednosti a toho E.P. chytře,i když ne vždy zcela uvědoměle avšak vždy bohatě,využíval ke stále stoupající popularitě.Jehp ředčasné úmrtí znemožnilo delší ,možná i odlišné pokračování,ale to co natočil/ v hudbě)už bude ztěží překonáno.Ani nejlépe ohodnocovaní následovníci,kteří šak,mnohdy daleko více provokují,než zpívají,se mu v kopntextu času asi nebudou moci vyrovnat.

Odpovědět na příspěvek

 

Ach jo...!

Autor: Cilla Žena

Založeno: 15.05.2008, 12:11

Odpovědí: 0

To víte, že byl nesporně a neodmyslitelně nejlepší. Až na ty, co se mu snažili či ještě snaží vyrovnat a moc jim to nejde, až na imitátory, kteří to nějak udělaj... Já už dva a půl roku nemusím nikoho jiného...!
Jo, bohužel vždy je to tak, že starší generaci se nelíbí to, co se líbí mladším. Ale já nejsem tento typ. Já jsem spíše na to, co ti starší. A když slyším to, co je dnes moderní,tak jen nad tím kroutím hlavou a nemám obvykle slov.

Koukněte na www.cilla.blog.cz

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola: 

Opište znaky z obrázku do spodního pole:

 

 


ROVNOPRÁVNOST.cz je kolektivni tvooený, nezávislý, svobodný, názorový web. Jeho posláním je komentovat a zviditeloovat spoleeenské problémy týkající se mužu. Stránky vznikly za úeelem osvity a dokumentace. Cílem je umožnit všem publikovat svobodné názory formou elánku nebo diskuzních poíspivku. Stránky dávají svobodný prostor i kontroverzním názorum a tabuizovaným tématum, o kterých se veoejni nemluví nebo se bojí mluvit. Nesnaží se nikomu vnucovat cizí názor a nechávají na každém, aby si vytvooil svuj vlastní.

Copyright © 2007 Rovnopravnost.cz                Tvorba www - Web & Media a.s.