Volný čas


03. února 2007

Knihy

Redaktor: KaH

Před čtyřmi roky zahynul Ilan Ramon, první izraelský kosmonaut

Zemřel kvůli šabatu a košer stravě?

Na ten podvečer před čtyřmi roky se nedá zapomenout. Měl jsem za sebou perný týden izraelských voleb do knesetu i setkání s premiérem Arielem Šaronem v jeho jeruzalémském okrsku.

Likud suverénně vyhrál volby a předseda vlády byl přesvědčený, že podíl na tomto drtivém vítězství měl také plukovník Ilan Ramon, první izraelský kosmonaut. Narodil se 20. června 1954, o dvacet roků později absolvoval kurz vojenského leteckého vojska a stal se pilotem Izrael Air Force IAF. Jeho prvním letounem byl Mirage III-Cs, poté létal ve stíhačce F-16s a F-4 Phantom. Bojoval v jomkipurské válce i v operaci Mír pro Galileu. Byl ve vojenské super letce, který bombardováním zničila v roce 1981 irácký jaderný reaktor v Osiraku. V roce 1997 ho vybrali do týmu NASA, připravujícího se v Johnsonově vesmírném středisku v Houstonu na kosmické lety.
Šestnáct dnů trvala jeho vesmírná pouť v americkém raketoplánu Columbia. Ve speciálním televizní studiu v Berševě očekával návrat 48letého Ilana Ramona, syna Židovky, jež nepřežila holocaust, manžela ženy Rony a otce čtyř dětí, i jeho otec Elizier. Když řidící středisko na Floridě ztratilo s vesmírnou lodí spojení a na obří obrazovce se svítící bod raketoplánu podivně rozprskl, požádal jeden z pracovníků studia Ilanova otce, jestli by s ním šel na chodbu. Starý muž poslušně vstal a těžce odcházel, ve dveřích se ale otočil a řekl: ,,Já vím, že je zle, že to můj syn nepřežije...!"
Při sestupu Columbie doplatila posádka na startovní poruchu v keramickém obložení raketoplánu, který se v atmosféře silným žárem rozpadl a všichni kosmonauté zahynuli. Zhořela i kresba Země z Měsíce českého židovského chlapce Petra Ginze, jenž ji nakreslil těsně předtím, než zemřel v koncentračním táboře Osvětim, zničena byla i Tóra na mikrofilmu, kterou dal před startem Ilanu Ramonovi izraelský prezident Moše Kacav, oheň strávil také čtyři básně Ramonovy manželky, rodinné fotografie jeho otce i dopisy patnáctiletého syna Assafa a bratra Gadiho.
Plukovník Ilan Ramon svoji první mírovou misi nepřežil.
Ten podvečer před čtyřmi roky se Tel Aviv zajíkl, jakoby ho někdo hodil do ledové vody, proto mě udivilo, že se před jedním z hotelů strhla divoká hádka. Byl to hotel, v němž bydleli převážně ortodoxní Židé. A právě oni rozpoutali halasný verbální střet, když hlasitě vykřikovali, že Ilan Ramon zahynul, protože zhřešil proti šabatu, když přistával v sobotu a v kosmu nejedl košer stravu. Kolemjdoucí agnostici byli těmito žlučovitými urážkami silně pobouřeni a výměna nelichotivých slov nebrala konce, zvláště když jeden z Chasidů vytkl stejný hřích i kosmonautce Juditě A. Reznikové, která byla Američanka židovského původu a zahynula v roce 1986 i s celou posádkou při desátém startu raketoplánu Challenger, v jeho 73 vteřině letu.
Když se dnes dívám na noční oblohu, vidím mezi hvězdami i tu, jež patří Ilanu Ramonovi, a srdce mi sevře vzpomínka na jeho shrbeného otce, který se nedočkal světské slávy svého syna a byl svědkem jeho strašlivého konce. Tento pocit smutku mají dnes také miliony Izraelců, kteří ten osudný televizní přenos sledovali jako já a s úctou vzpomínají na svého statečného plukovníka.

Břetislav Olšer
---------
O autorovi:
Břetislav Olšer procestoval na 70 zemí, přijalo ho několik tuctů prezidentů, ministrů a vážených celebrit celého světa, napsal osm knih a své fotografie představil na třiceti výstavách doma i v zahraničí. Napsal desítky televizních a rozhlasových scénářů, za své knihy Krev na meči džihádu a cestopis z JAR a Izraele získal prestižní ocenění v mezinárodní soutěži o Cenu E. E. Kische za výjimečná díla literatury faktu. Byl první český novinář, který pronikl za ruské barikády a dostal se do litevského parlamentu, kde ho přijal prezident Landsbergis, byl první, kdo z Kanady psal o romském exodu, čtyřikrát procestoval Vietnam, kde připravoval válečné reportáže o hrůzách vietnamsko-americké války, zažil dvě intifády v Izraeli, kde se jako jediný český novinář setkal s Arielem Šaronem. V New Yorku se zúčastnil příprav zasedání Rady bezpečnosti o řešení jugoslávské krize.


Zdroj: Břetislav Olšer 3.2.2007

Přečtení článku: 61589x

Tisknout článek

Průměrná známka článku: 2.6

Pošli článek kamarádovi

Oznámkuj článek (1 - nejlepší): 1 2 3 4 5Diskuse ke článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

 

reakce na článek

Autor: Ferenc Kostolanyi Muž

Založeno: 08.03.2007, 12:56

Odpovědí: 0

Dobrý den ve čtvrtek,
co chtěl p. Olšer tímto příspěvkem čtenáři sdělit kromě zaplaceného příspěvku o 50 či kolika řádků?
Je striktní dodržování pravidel šabatu nutnost i v 21. století a za odlišných podmínek
Prosím o vyjádření.

Odpovědět na příspěvek

 

Ramon byl muž a ne Kotsolanyi.

Autor: jouvais Muž

Založeno: 10.03.2007, 15:03

Odpovědí: 0

Tento web je o mužích a pro muže a Ilan Ramon byl muž a ne ledajaký. Na rozdíl od jiných.

Odpovědět na příspěvek

 

Chyba.

Autor: FM Muž

Založeno: 16.04.2007, 06:53

Odpovědí: 1

...Ve speciálním televizní studiu v Berševě očekával návrat 48letého Ilana Ramona, syna Židovky, jež nepřežila holocaust, manžela ženy Rony a otce čtyř dětí, i jeho otec Elizier. ...
Poznámka:
Syn, narozený v roce1954, by nemohl být synem ženy, která nepřežila rok 1945.
Pravděpodobně se autorovi vloudila předpona -do-.
FM.

Odpovědět na příspěvek

 

Re: Chyba.

Autor: FM Muž

Založeno: 16.04.2007, 06:59

Opravuji opravu: ...vloudila předpona "ne" do slova "nepřežila."
FM.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Opravuji opravu: ...vloudila předpona "ne" do slova "nepřežila."
FM.


Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola: 

Opište znaky z obrázku do spodního pole:

 

 


ROVNOPRÁVNOST.cz je kolektivni tvooený, nezávislý, svobodný, názorový web. Jeho posláním je komentovat a zviditeloovat spoleeenské problémy týkající se mužu. Stránky vznikly za úeelem osvity a dokumentace. Cílem je umožnit všem publikovat svobodné názory formou elánku nebo diskuzních poíspivku. Stránky dávají svobodný prostor i kontroverzním názorum a tabuizovaným tématum, o kterých se veoejni nemluví nebo se bojí mluvit. Nesnaží se nikomu vnucovat cizí názor a nechávají na každém, aby si vytvooil svuj vlastní.

Copyright © 2007 Rovnopravnost.cz                Tvorba www - Web & Media a.s.